Cumartesi, Ocak 28, 2023
Ana SayfaDiğerTeravih Namazı Nasıl Kılınır?

Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

-

Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Ramazan geldiğinde normalde insanlar camilerde doluşup hep beraber teravih namazı kılarlar. Ancak son durumlarda bu gerçekleşemeyecektir. Bu yüzden evinde teravih kılmak isteyenlerin sordukları birçok soru bulunmaktadır. Bunlardan birisi de teravih namazı nasıl kılınır sorusu ile açığa çıkmaktadır. Teravih namazı dinî bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.

Bu namaza başlamadan önce yatsı namazının sünneti kılınır ardından yatsı namazının farzı kılınır. Farzın ardından yatsı namazının son 2 rekat sünneti kılınır. Bu adımlar teravih namazı başlangıcıdır. Kimisi teravih namazlarının 2’şer rekat olarak kılınmasını tavsiye etmişse de 4’er rekat olarak da kılınmaktadır;

Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

  • İlk önce niyet edin.
  • Ardından birinci rekat.
  • Ardından ikinci rekat.
  • Ardından üçüncü rekat,
  • Ve son olarak dördüncü rekat
  • Bu adımlardan sonra bir de vitir namazı kılmanız gerekmektedir.

Teravih Namazı Ne Zaman Kılınır?

İnsanlar teravih namazları için camiye gidemedikleri için bazı şeyleri evde yalnız başına yaparken karıştırıyor olabilirler. Sordukları sorulardan birisi de teravih namazı ne zaman kılınır sorusu olmaktadır. Teravih ve vitir namazının vakti, yatsı namazının vaktidir. Ancak hem teravih hem de vitir namazı, yatsı namazının farzından sonra kılınır. Bu itibarla yatsı namazının farzından önce kılınan teravih ve vitir namazlarının iade edilmesi gerekir.

Ramazan ayında kılınır. Oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir. Teravih namazının camide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. Teravih namazı, yatsı namazından sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı ramazan ayında teravihten sonra kılınır. Teravihten önce de kılınabilir. Teravih namazı her iki rekâtın sonunda selam verilerek kılınır. Dört rekâtta bir selam verilerek de kılınır. Vaktinde kılınmayan teravih namazı sonradan kaza edilemez. Evde tek başına veya cemaatle de kılınabilir.

Teravih Namazı Her Gün Mü Kılınmalıdır?

Kişilerin teravih namazı hakkında merak ettikleri birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan birisi de teravih namazı her gün mü kılınmalıdır sorusu ile açığa çıkmaktadır. Ramazan boyunca her gün kılınabilecek olan teravih namazının kılınması zorunlu değildir. Ancak isteyen her gün kılabilir.

Diyanet’in sitesinden güncel iftar ve sahur saatlerine ulaşabilirsiniz.
Ramazan Ayı ile alakalı diğer yazılar için tıklayabilirsiniz.

Ömür Hakan
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
15,942TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,090TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol