Home Kültür Sanat Tarihi Mekanlar Tekirdağ Gezilecek Yerler

Tekirdağ Gezilecek Yerler

3
832
Tekirdağ Gezilecek Yerler

Tekirdağ oldukça küçük bir yerdir. Buna rağmen Tekirdağ Gezilecek Yerler oldukça fazladır. Buna rağmen içerisinde pek çok deoğal güzellikleri barındırıyor. Yemyeşil ormanları, masmavi denizleri ve eşsiz kumsallarıyla muhteşem bir yerdir. Trakya’nın incisinin mutfak turizmi de bir o kadar önemlidir. Şehri gezebilmek için en az iki gününüzü ayırmalısınız.

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Namık Kemal Kütüphanesi

Namık Kemal Kütüphanesi

İtalyan Konağı’nda bulunan kütüphane zamanında İtalyan Dussi ailesine aitmiş. Ailenin diplomatik ilişkileri bulunuyormuş. Bu yüzden de buraya yerleşmişler. Günümüzde de bu konak kütüphane olarah hizmet veriyor.

Adres: Gündoğdu-Turgut Mah. Avni Anıl Sok. No:5 Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi, Süleymanpaşa/Tekirdağ
Konum için tıklayınız.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Müzenin bulunduğu bina 1927 yılında yaptırılmıştır. 1976 yılına kadar da Vali Konağı olarak kullanılmıştır. 1992 yılında da günümüzdeki haline kavuşturulmuş ve müzeye dönüştürülmüştür. Müzede geçmişteki atalarımızdan kalan eşyalar sergilenmektedir. Onların yaşayış tarzlarını bu sayede daha iyi anlayabiliyoruz.

Adres: Yavuz, Rakoczi Ferenc Sk, Süleymanpaşa, Tekirdağ
Konum için tıklayınız.

Eski Tekirdağ Fotoğrafları Müzesi

Eski Tekirdağ Fotoğrafları Müzesi

150 yıllık fotoğraflardan oluşan koleksiyon bir köşk içerisinde sergileniyor. Köşkün eski zamanlarda Yunanlı bir aileye ait olduğu biliniyor. Bu ailede fotoğraflarla birlikte köşkü belediyeye bağışlamıştır.

Adres: Ertuğrul, Sefa Sk, No:18, Merkez, Tekirdağ
Konum için tıklayınız.
Giriş Ücreti: 5 TL

Şarköy Sahil

Türkiye’nin sahip olduğu en uzun kumsallarından birisi de Şarköy Sahili’dir. Yaz aylarında yerli ve yabancı pek çok ziyaretçiyi kabul ediyor. Siz de Tekirdağ gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Adres: Şarköy, Tekirdağ
Konum için tıklayınız.

Çorlu Mini Hayvanat Bahçesi

Çocuklarınızla gezebileceğiniz yerlerden birisi de Çorlu Mini Hayvanat Bahçesi’dir. Burada pek çok canlı türüne rastlayabilirsiniz. Midilli, tavşan, horoz, tavuk, köpek, yaban ördeği, hindi, sülün, kaz, güvercin ve keklik gibi yerel hayvan türlerini çocuklarınıza gösterebilirsiniz.

Adres: Havuzlar, Yüksek Sokak, Çorlu, Tekirdağ
Konum için tıklayınız.

Tekirdağ Uçmakdere

Uçmakdere

Tekirdağ gezinize birazcık aksiyon katmak istiyorsanız Uçmakdere’ye mutlaka gitmelisiniz. Bu alan Tekirdağ merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yamaç paraşütünün yapabileceği en iyi alanlardan biridir. Burası şehrin en güzel yerleşim merkezlerinden biridir. Eski Rum Evleri ve masmavi denizleriyle uçsuz bucaksız  bir güzelliğe sahiptir. Siz de buraya uğrayabilir ve kendinizi mavilerin üzerinde gökyüzüne bırakabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Fiyatı: 200-250 TL

Adres: Şarköy, Tekirdağ
Konum için tıklayınız.

Rüstem Paşa Külliyesi

Kanuni’nin damadı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mimarı ise Mimar Sinan’dır. İçerisinde camii de yer alır. Ayrıca hamam, medrese, bedesten ve kütüphane bölümleri de külliyenin içerisinde yer alıyor. Ücretsiz bir şekilde burayı gezebilirsiniz.

Adres: Ertuğrul, Mimar Sinan Cd. No:5, Tekirdağ Merkez/Tekirdağ
Konum için tıklayınız.

Tekirdağ Kumbağ

Kumbağ

Şehir merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Marmara’nın en sevilen ve en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir. Hafta sonlarında oldukça kalabalık olduğunu görebilirsiniz. Konaklama için de uygun pansiyonlar yer alır. Burada ailenizle birlikte güzel bir hafta sonu tatili yapabilirsiniz.

Adres: Süleymanpaşa, Tekirdağ
Konum için tıklayınız.

Kutman Şarap Müzesi

Kutman Şarap Müzesi

Türkiye’nin ilk şarap müzesidir. Burada yıllanmış şarapları, eski yapım aletlerini görebilirsiniz. Ayrıca birbirinden eski ve güzel şarapların tadına bakabilirsiniz. Kendinize ve sevdiklerinize tatmaları için de satın alabilirsiniz.

Adres: Mürefte, Yalı Cad, No:67, Tekirdağ
Konum için tıklayınız.

Tekirdağ Gezi Rehberi için tıklayınız.

3 COMMENTS

  1. Rüstem Paşa Külliyesi Mİmar Sİnan’ın muhteşem eserlerinden biridir. Görmenizi tavsiye ederim

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here