Salı, Eylül 21, 2021
Ana SayfaDiğerFaydalı BilgilerTatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar

Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar

-

Hemen hepimiz elbette Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar ile karşılaşmışızdır. Uçağı kaçırmak, valiz kaybetmek, pasaport ve cüzdan kaybetmek sinir bozucu olabiliyor. Karşımıza çıkan sorun her ne kadar basit olsa da, tatilimizi bize zehir edebilir. O anki heyecanımız ve stresimizle oldukça büyük tepkiler verebiliyoruz. Etrafımızdaki insanların da canını sıkmamak adına sakin kalabilmek, karşılaşılan sorunlar karşısında neler yapabileceğimizi öğrenmek çok önemlidir.

Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar

Kayıp Pasaport

Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar en önemlisi kayıp pasaportlardır. En çok karşılaşılan sorun belki de budur. Dikkatsizliğimiz ile ya da hırsızlık sonucu pasaport kaybolabilir. Pasaportunuzu kaybettiyseniz, yapmanız gereken ilk şey sakin kalabilmektir. Derin nefesler alarak kendinizi sakinleştirmelisiniz. Daha sonra pasaportunuzu nerede unutmuş olabileceğinizi düşünün. Çalındı mı yoksa kayboldu mu emin olmalısınız. Pasaportunuzu bulamazsanız hemen bulunduğunuz ülkenin polisine haber vermeniz gerekiyor. Ardından acil bir şekilde Türk konsolosluğundan ya da elçiliğinden randevu oluşturmalısınız.

Yanınızda kimliğinizin tespit edilebilmesi için nüfus cüzdanınızın olması çok önemli. Nüfus cüzdanınız yoksa ehliyetinizi de kullanabilirsiniz. Maalesef konsolosluk ile iletişime geçtiğiniz zaman yeni bir pasaport verilmiyor. Onun yerine size geçici bir pasaport gibi kağıt çıktısı verecekler. Bu kağıtla da seyahatinize devam edemiyorsunuz. Belge yalnızca havalimanından en kısa sürede ülkenizi dönmenizi sağlayacak.

Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar

Bagaj Kaybetmek

Bir diğer sorun ise bagaj kaybıdır. Bagajınızı konveyör bandında göremezseniz sakin ve sabırlı olmalısınız. Bazen sırt çantası şeklinde olan bagajları görevliler yan tarafa bırakabiliyor. Eğer bagajınız halen yoksa görevlilere gidip kaybınız hakkında rapor tutturmalısınız. Formu doldurduktan sonra süre ne kadar çok geçerse firma size o kadar borçlanıyor. Kısa süreli bagaj kayıplarında ise temel ihtiyaçlarınızı karşılamakla yükümlü tutulurlar. Eğer bagajınız her şeye rağmen bulunamazsa, 12650 Euro’ya kadar tazminat ödemek zorundadırlar.

Jet Lag

Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar’ın biride Jet Lag’dır. Değişen zaman dilimleri arasındaki fark arttıkça jet lag etkisi daha da aratacaktır. Uyku saatinizi seyahate çıkmadan önce mutlaka gideceğiniz yerin zaman dilimine göre ayarlayın. Fazla kafein, alkol, tuz ve yağdan uzak durmalısınız. Gündüz iniş yaparsanız, uyumamaya çalışın. Gece iniş yaparsanız ise mutlaka uyumaya çalışın aksi takdirde tatiliniz boyunca yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar adlı makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Diğer Faydalı Bilgiler yazılarımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,004TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,510TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone