Ana Sayfa Diğer Faydalı Bilgiler Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar

Tatilde Sık Karşılaşılan Sorunlar

-

Hemen hepimiz elbette tatile çıktığımızda çeşitli sorunlarla karşılaşmışızdır. Uçağı kaçırmak, valiz kaybetmek, pasaport ve cüzdan kaybetmek sinir bozucu olabiliyor. Karşımıza çıkan sorun her ne kadar basit olsa da, tatilimizi bize zehir edebilir. O anki heyecanımız ve stresimizle oldukça büyük tepkiler verebiliyoruz. Etrafımızdaki insanların da canını sıkmamak adına sakin kalabilmek, karşılaşılan sorunlar karşısında neler yapabileceğimizi öğrenmek çok önemlidir.

Kayıp Pasaport

En çok karşılaşılan sorun belki de budur. Dikkatsizliğimiz ile ya da hırsızlık sonucu pasaport kaybolabilir. Pasaportunuzu kaybettiyseniz, yapmanız gereken ilk şey sakin kalabilmektir. Derin nefesler alarak kendinizi sakinleştirmelisiniz. Daha sonra pasaportunuzu nerede unutmuş olabileceğinizi düşünün. Çalındı mı yoksa kayboldu mu emin olmalısınız. Pasaportunuzu bulamazsanız hemen bulunduğunuz ülkenin polisine haber vermeniz gerekiyor. Ardından acil bir şekilde Türk konsolosluğundan ya da elçiliğinden randevu oluşturmalısınız. Yanınızda kimliğinizin tespit edilebilmesi için nüfus cüzdanınızın olması çok önemli. Nüfus cüzdanınız yoksa ehliyetinizi de kullanabilirsiniz. Maalesef konsolosluk ile iletişime geçtiğiniz zaman yeni bir pasaport verilmiyor. Onun yerine size geçici bir pasaport gibi kağıt çıktısı verecekler. Bu kağıtla da seyahatinize devam edemiyorsunuz. Belge yalnızca havalimanından en kısa sürede ülkenizi dönmenizi sağlayacak.

Bagaj Kaybetmek

Bir diğer sorun ise bagaj kaybıdır. Bagajınızı konveyör bandında göremezseniz sakin ve sabırlı olmalısınız. Bazen sırt çantası şeklinde olan bagajları görevliler yan tarafa bırakabiliyor. Eğer bagajınız halen yoksa görevlilere gidip kaybınız hakkında rapor tutturmalısınız. Formu doldurduktan sonra süre ne kadar çok geçerse firma size o kadar borçlanıyor. Kısa süreli bagaj kayıplarında ise temel ihtiyaçlarınızı karşılamakla yükümlü tutulurlar. Eğer bagajınız her şeye rağmen bulunamazsa, 12650 Euro’ya kadar tazminat ödemek zorundadırlar.

Jet Lag

Değişen zaman dilimleri arasındaki fark arttıkça jet lag etkisi daha da aratacaktır. Uyku saatinizi seyahate çıkmadan önce mutlaka gideceğiniz yerin zaman dilimine göre ayarlayın. Fazla kafein, alkol, tuz ve yağdan uzak durmalısınız. Gündüz iniş yaparsanız, uyumamaya çalışın. Gece iniş yaparsanız ise mutlaka uyumaya çalışın aksi takdirde tatiliniz boyunca yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone