Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeTarsus Gezilecek Yerler

Tarsus Gezilecek Yerler

-

Tarsus Gezilecek Yerler, Mersin’in merkez bölümüne komşu olan ve köklü uygarlıklara ev sahipliği yapmış topraklar üzerine inşa edilmiş bir ilçedir. Sıra dışı bir tarihsel yolculuğa ev sahipliği yapan topraklar üzerine inşa edilmiş olan bu küçük Akdeniz ilçesi, yazılı insanlık tarihinin neredeyse her bir bölümüne özgü nitelikleri bünyesinde bulundurur. Dolayısıyla Mersin’i ziyaret edenlerin Tarsus gezilecek yerler arasında olan tarihsel ve kültürel miraslara uğramadan ziyaretlerini tamamlamamaları kesinlikle tavsiye edilir.

Tarsus Nerede?

Tarsus, Akdeniz ile küçük bir alan üzerinde komşuluk ilişkisi kurmakla birlikte aynı zamanda Mersin’in Pozantı ve Çamlıyayla ilçelerine komşudur. Mersin’in Adana ile sınır bölümünde yer alan ilçe, Adana-Mersin arasında geçişleri sağlıyor olması sebebiyle sıra dışı bir konumda bulunmaktadır.

Tarsus’a Ulaşım

Tarsus’a ulaşım için Mersin ilinin merkez bölümünde yer alan Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin kullanılması mümkün olduğu gibi ilçeye Adana üzerinden ulaşmak da olanaklıdır. Modern kentleşme konusunda sahip olduğu tarihi arka plan kadar önemli bir yol kat etmiş olan ilçeye şehir merkezinden toplu ulaşım araçları kullanılarak erişebilmek mümkündür.

Tarsus Konaklama

Tarsus konaklama alternatifleri açısından ziyaretçilerine fazlaca seçenek sunmuyor olsa da ilçenin merkezi konumu ve yine ilçe sınırları içerisinde yer alan özel tesisler bölgeyi ziyarete gelenlerin konaklama ihtiyaçlarına karşılamak adına son derece uygundur. Günü birlik ya da dönemlik ziyaretler açısından uygun konaklama tesislerine sahip olan ilçe, dünya standartlarında hizmet veren otelleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Mersin Tarsus Gezilecek Yerler

Tarsus Gezilecek Yerler

Hititlere kadar uzanan tarihi ile Tarsus, Akdeniz Bölgesinin en eski yerleşim alanlarından biridir. Verimli coğrafyası nedeniyle bölgede pek çok medeniyet yaşam alanları inşa etmiştir ve dolayısıyla Tarsus gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir kültürel mirası ziyaretlerine cömertçe sunar. Sabah başlayacağınız bir Tarsus gezintisini tarihin pek çok sahnesinde duraksayarak tamamlamanız mümkündür.

Tarsus Müzesi

Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar ile gün yüzüne çıkan tarihi mirasların sergilendiği müze tam bir kentleşme örneğidir. Tarihin her sahnesinden bir ize rastlamanızın mümkün olduğu müze de sıra dışı güzellikleri tek bir alanda gözlemlemeniz de olanaklıdır. Özellikle gezilerde müze ziyaretine önem verenler ve ilgi duyanlara kesinlikle tavsiye edilir.

Nusret Mayın Gemisi

Çanakkale Savaşında oldukça kritik bir görevi üstlenen ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dinamiklerinden önce oldukça sıra dışı bir öneme sahip olan Nusret Mayın Gemisi Tarsus ilçe sınırları içerisindedir ve ziyaretçilere açıktır.

Aziz Paul Kilisesi

Hz İsa’nın havarileri arasında yer alan Aziz Paul’a adanmış olan bu kilise ilçenin en çok bilinen tarihsel mekanlarından olmakla birlikte yurtdışından her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır.

Kleopatra Kapısı

Denize açılan bir kapıyı yerinde deneyimlemek isteyenler tarihi önemi bakımından eşsiz bir özelliğe sahip olan ve M.Ö. 41 yılında inşa edilen Kleopatra Kapısı ziyaretini gerçekleştirmeden Mersin’den kesinlikle ayrılmamalıdır.

Tarsus konum için tıklayınız.
Tarsus Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol