Salı, Haziran 11, 2024
Ana SayfaHobilerTarihten Gelen Güzellik: Haseki Hürrem Sultan Hamamı

Tarihten Gelen Güzellik: Haseki Hürrem Sultan Hamamı

-

Kültürümüzde, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Haseki Hürrem Sultan Hamamı, turistler tarafından büyük bir ilgi görüyor. Peştameller, havlular, taslar ve keseler hamamların vazgeçilmezleridir. Ülkemizde özellikle de kına gecelerinde kutlama yapmak için kullanıldığını biliyoruz. İstanbul gibi tarihi bir geçmişe sahip şehirde her köşe başında hamama rastlayabilirsiniz. Bu hamamlar içerisinde de en önemlisi, Hürrem Sultan tarafından yaptırılan Ayasofya Haseki Hürrem Sultan Hamamı’dır.

Haseki Hürrem Sultan Hamamı

Haseki Hürrem Sultan Hamamı Tarihi

Ayasofya Camii ile Sultanahmet Camii arasında bulunan Hürrem Sultan Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman’ın destansı bir aşkla bağlı olduğu eşi Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1556-1557 yılları arasında inşa edilen hamam, 1910 yılına kadar aktif olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Hatta dönem dönem cezaevi, kağıt deposu ve benzin deposu olarak da kullanılmıştır.

İstanbul’un en önemli eserlerinden biri olan Haseki Hürrem Sultan Hamamı, 1957 yılında restore edilerek 2008 yılına kadar halı mağazası olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminin her bir ayrıntısını görüp ve içerisine girdiğinizde tarihi ruhu hissedebileceğeniz yer, çifte hamam şeklindedir.

Haseki Hürrem Sultan Hamamı

Hürrem Sultan Hamamı’nın Özellikleri

Hayrat olması amacıyla yaptırılan hamam, erkekler ve kadınlar bölümü olarak yapılmıştır. Hamamın duvarlarıda iki tuğla ve bir kesme taş olarak yapılmıştır. Bu yüzden oldukça sağlam olduğunu söyleyebiliriz. Kubbeleri de kurşunla kaplanmıştır. Ayrıca tarihi hamamın girişinde altın harflerle yazılmış kitabe bulunmaktadır.

Haseki Hürrem Sultan Hamamı Bölümleri

Hamam 3 bölümden meydana geliyor. Bu bölümler soğukluk, ılıklık ve sıcaklıktır. Hamam, kafe ve restoran olarak hizmet vermektedir.

Soğukluk bölümünde özel oda, VIP oda, masaj odaları, teras, dinlenme alanı, soyunma dolapları ve hamam ürünlerinin satıldığı bir de butik bulunuyor.

Ilıklık bölümünde kese atılır. Osmanlı mimarisinin ihtişamlı taşları altında stresi atabilirsiniz.

Sıcaklık bölümünde göbek taşı, halvet ve eyvan bulunuyor. Halvetleri günüzün buhar odalarına benzetebiliriz. Burada köpük masajı yaptırabilir ve 45 dereceye kadar çıkan sıcaklıkta ter atabilirsiniz.

Haseki Hürrem Sultan Hamamı

Haseki Hürrem Sultan Hamamı Yemek

Hamamda günün yorgunluğunu ve stresini attıktan sonra, gününüzü yemekle ödüllendirebilirsiniz. Hamamın yanında bulunan restoran ve kafede güzel bir yeme içme keyfi yapabilirsiniz. Mihri Restaurant’ta çeşit çeşit yemekleri tadabilirsiniz. Ayrıca restoranda nargile ve çay sefası da yapabilirsiniz. Ortalama iki kişilik bir yemek servisi için 150 TL ödenebilir. Haftanın her günü açık olan mekanda 10.00’dan sonra kahvaltı da yapabilirsiniz.

Haseki Hürrem Sultan Hamamı Fiyatları

Hamamda farklı konseptlerde hamam keyfi yapabilirsiniz.

Asl-ı Hamam’da geleneksel hamama girebilirsiniz. Kese sonrası dinlendirici köpük uygulaması yaptırabilirsiniz. Ayrıca burada size özel olarak Osmanlı şerbeti de ikram ediliyor. 30 dakikalık programın fiyatı 55 Euro’dur.

Pir-ü Pak Hamam’da geleneksel hamam ve kese bulunuyor. Ayrıca köpük, baş ve boyun masajı da bulunuyor. Osmanlı şerbeti de ikram ediliyor.Ücreti ise 80 Euro ve toplamda 45 dakika sürüyor.

Keyf-i Hamam’da geleneksel hamam, kese ve köpük masajı bulunuyor. Şerbet ikramının yanında erguvan yağı ve aromaterapi masajı da yaptırabilirsiniz. 60 dakikanın ücreti ise 100 Euro’dur.

Zevk-i Sefa Hamam’da geleneksek hamam ve kesenin yanında deniz tuzu peeling de bulunuyor. Ayrıca sıkılaştırıcı kil maskesi de yaptırabilirsiniz. 80 dakikanın ücreti 115 Euro’dur.

Ab-ı Hayat Hamam’da tüm her şeyi kullanabilirsiniz. Kil maskesi, şerbet, masaj, aromaterapi, erguvan yağı masajı, baş ve boyun masajı bulunuyor. Türk lokumu da ikram ediliyor. 110 dakikanın ücreti 160 Euro’dur.

Hamam için diğer alternatiflere de göz atabilirsiniz.
Konum için tıklayın.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol