Ana Sayfa Kültür Sanat Sümela Manastırı Gezi Rehberi

Sümela Manastırı Gezi Rehberi

-

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alıyor. Deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte bulunan manastır, ülkemizin değerli turistik yerlerinden birisidir. Halk arasında Meryem Ana adıyla bilinir. Serp kayalıkların üzerinde kurulu olup, şehirden uzakta bulunur.

Sümela Manastırı Hikayesi

Efsaneye göre iki Atinalı rahip bir gün rüya görür. Rüyalarında Hz. İsa ve Hz. Meryem onlara görünerek bir manastır yapmalarını söyler. İki rahip de birbirinden habersiz bir şekilde manastırın şu anki olduğu yere giderler. Burada karşılaşınca bunun bir işaret olduğunu düşünürler ve manastırın temellerini atarlar.

Sümela Manastırı 14. Yüzyıla kadar ilk halini korur. O dönemin imparatoru III. Aleksios yenileyerek yeniden yaptırır. Bu yüzden manastırın içerisindeki bazı duvarlarda resmi bulunur.

Bölgenin Osmanlı Devleti tarafından alınması ile birlikte dönemin padişahı Yavuz Sultan Selim manastırda değişiklik yapmamıştır. Hatta manastıra iki şamdan hediye etmiş ve manastırın dokunulmaz olduğunun garantisini Hristiyan halkına vermiştir.

Sümela Manastırında Neler Yapılabilir?

Sümela Manastırı’na gittiğiniz zaman ilk olarak tarihi araştırabilirsiniz. Daha sonra ise etrafında bulunan güzellikleri gezebilir, doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Kesin olmayan bilgilere göre 395 yılında yapılan manastıra müzekart ile giriş yapabilirsiniz. Müzekartınız yoksa kişi başı 10 TL gibi bir ücret vererek girebilirsiniz.

Sümela Manastırı 2

Sümela Manastırı’na Ne Zaman Gidilmeli?

Genellikle yaz mevsiminde gidilir. Yaz aylarında oldukça yoğundur. Ancak baharda ağaçların yeni çiçek vermeye başladığı zamanlarda gitmek de oldukça hoş olabilir.

Sümela Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Manastıra ister merkezden otobüslerle isterseniz de Maçka’da bulunan otobüs ve dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Trabzon ile Sümela Manastırı arası 42 kilometredir. Yolculuk ise yaklaşık olarak 55 dakika sürer.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone