Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaKültür SanatSümela Manastırı Gezi Rehberi

Sümela Manastırı Gezi Rehberi

-

Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alıyor. Deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte bulunan manastır, ülkemizin değerli turistik yerlerinden birisidir. Halk arasında Meryem Ana adıyla bilinir. Serp kayalıkların üzerinde kurulu olup, şehirden uzakta bulunur.

Hikayesi

Efsaneye göre iki Atinalı rahip bir gün rüya görür. Rüyalarında Hz. İsa ve Hz. Meryem onlara görünerek bir manastır yapmalarını söyler. İki rahip de birbirinden habersiz bir şekilde manastırın şu anki olduğu yere giderler. Burada karşılaşınca bunun bir işaret olduğunu düşünürler ve manastırın temellerini atarlar.

Sümela Manastırı 14. Yüzyıla kadar ilk halini korur. O dönemin imparatoru III. Aleksios yenileyerek yeniden yaptırır. Bu yüzden manastırın içerisindeki bazı duvarlarda resmi bulunur.

Bölgenin Osmanlı Devleti tarafından alınması ile birlikte dönemin padişahı Yavuz Sultan Selim manastırda değişiklik yapmamıştır. Hatta manastıra iki şamdan hediye etmiş ve manastırın dokunulmaz olduğunun garantisini Hristiyan halkına vermiştir.

Trabzon Sümela ManastırıNeler Yapılabilir?

Sümela Manastırı’na gittiğiniz zaman ilk olarak tarihi araştırabilirsiniz. Daha sonra ise etrafında bulunan güzellikleri gezebilir, doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Kesin olmayan bilgilere göre 395 yılında yapılan manastıra müzekart ile giriş yapabilirsiniz. Müzekartınız yoksa kişi başı 10 TL gibi bir ücret vererek girebilirsiniz.

Ne Zaman Gidilmeli?

Genellikle yaz mevsiminde gidilir. Yaz aylarında oldukça yoğundur. Ancak baharda ağaçların yeni çiçek vermeye başladığı zamanlarda gitmek de oldukça hoş olabilir.

Trabzon Sümela Manastırı

Sümela Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Manastıra ister merkezden otobüslerle isterseniz de Maçka’da bulunan otobüs ve dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Trabzon ile Sümela Manastırı arası 42 kilometredir. Yolculuk ise yaklaşık olarak 55 dakika sürer.

Konum için tıklayınız.

Trabzon Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol