Cumartesi, Nisan 20, 2024

Suma Nedir?

-

Suma Nedir? Suma, üzüm şırasının ilk olarak fermante edilmesi ardından ise damıtılması ile elde edilen içeceğin adıdır. Tek başına oldukça fazla tüketilen bir içkidir. Ancak genel olarak rakı üretiminde de yer alır. Dünya üzerindeki birçok farklı kültürde suma içkisi yer almaktadır. Genellikle Akdeniz Bölgesi’nde yer alan ülkelerde içilir. Türkiye, İtalya ve Yunanistan en çok tüketildiği ülkeler arasında yer alır. Her ülkeye göre farklı bir porsiyonu ve sunum şekli bulunur. Aslında aynı içecek olmasına rağmen alkol miktarı değişiklik gösterebilir. Suma içkisinin Türkiye sınırları içerisinde yaygın olarak kullanılmasının asıl amacı rakı üretimidir. Rakı tüketiminin fazla olması nedeni ile Türkiye, en çok suma tüketen ülkeler arasında yer alır.

Suma Nedir? Rakı Yapımı

Türkiye sınırları içerisinde suma rakı yapımı esnasında kullanılır. Rakı yapılırken şeker oranı fazla olan üzümler kullanılır. Üzümler mayşelenir ve şırası elde edilir. Üzüm şırası oluşturulduktan sonra fermante edilir. Son olarak yapılan damıtma işleminden sonra ise suma elde edilir. Sumanın elde edilmesi, rakı yapımı için önemli bir adımdır. Suma, meyan kökü ile damıtılır ve rakı elde edilir. Ancak rakının elde edilen ilk hali tüketime hazır olmayacaktır. Rakının tüketilecek hale gelmesi için en az 30 gün dinlenme süresi gereklidir. Alkol oranı fazla olduğu için sek içilmemesi tavsiye edilir. Su ile karıştırılarak içilmesi öneriler arasında yer alır.

Suma Nedir? adlı konumuzu sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Sözlük kategorimizde farklı içeriklere göz atabilirsiniz.
Gezi ve Mekan Rehberleri için Mekancu Instagram adresine göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol