Home Rehber Türkiye Sultanhanı Gezilecek Yerler

Sultanhanı Gezilecek Yerler

0
909
Aksaray Sultanhanı Gezilecek Yerler

Aksaray Sultanhanı Gezilecek Yerler, şehrin en güzel ve tarihi bölgelerinden biridir. Şehir merkezine 44 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Konya’ya ise yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunur. Aksaray gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Sultanhanı oldukça güzeldir. Aksaray’ın sahip olduğu merkezle beraber 8 ilçeden biridir. 2017 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Sultanhanı Gezilecek Yerler

Aksaray Sultanhanı Tarihi Hakkında Bilgiler

İlçenin tarihi oldukça eskidir. Tarihi Selçuklular döneminde yapılan Kervansaraylardan gelmektedir. İpek Yolu üzerinde bulunduğu için o dönemde bu yol üzerinde yüzlerce saray yapılmıştır. Bunlardan birisi de Sultanhanı’dır. Yol üzerinden geçen kervanlara burada yeme, içme ve konaklama hizmeti verilirdi. 1129 yılında da I. Alaeddin Keykubat tarafından inşa edilmiştir. Anadolu’nun en büyük kervansarayı olma özelliğine sahiptir. 2017 yılında ise Aksaray’ın bir ilçesi olmuştur. Tuz Gölü ve Hasan Dağı arasında bulunmaktadır. Yayla bakımında oldukça zengindir. Serin bir iklime sahiptir.

Sultanhanı Gezilecek Yerler Nelerdir?

Aksaray Sultanhanı, kervansarayı ile ünlüdür. Sultanhanı Kervansarayı il merkezine 42 kilometre uzaklıkta bulunur. 1229 yılında yaptırılmıştır. I. Alaeddin Keykubat tarafından inşa edilmiştir. 1278 yılında geçirdiği yangından dolayı restore edilmiştir. Anadolu’da bulunan ilk sultan hanı olma özelliğine sahiptir. İpek yolu üzerinde yer alır. Hana giriş ücretsizdir. Kervansaray hem bir yardım evi hem de kale görevi görmüştür. 2014 yılında da UNESCO geçici miras listesine eklenmiştir. Bu tarihi güzelliği mutlaka gidip görmelisiniz.

Aksaray Sultanhanı Halıları ile Meşhur!

Sultanhanı, tarihi hikayesinin yanı sıra halıları ile dünya çapında bir üne sahiptir. El emeği göz nuru olan yüzlerce yıllık halılar koleksiyon severlerin karşısına çıkıyor. Bölgede 1970 yıllarında bir halı üretimi etkinliği başlamıştır. Günümüzde ise halen devam etmektedir. Eski halıları tekrardan restore ederek tarihe kazandırılmaktadır. Bin bir çeşit desenli ve renkli halıları mutlaka gidip kendi gözlerinizle görmelisiniz. Her bir ilmeğinde özen ve emek bulunmaktadır.

Aksaray Sultanhanı Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her bir bölgesinden hava yolu ya da kara yolu ile Aksaray Sultanhanı ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine indikten sonra ister araç kiralamayla ister toplu taşımayla bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Selçuklulardan kalma şaheserleri mutlaka görmeniz gerekmektedir.
Konum için tıklayınız.

Aksaray Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here