Home Rehber Türkiye Sultangazi Gezilecek Yerler

Sultangazi Gezilecek Yerler

0
766
Sultangazi Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan Sultangazi Gezilecek Yerler, 2008 yılında ilçe statüsüne ulaşmıştır. 36 km2lik bir yüzölçümüne sahip olan ilçenin denizden yüksekliği (rakım) 50 metre olarak bilinmektedir. İlçenin doğusunda Eyüpsultan, batısında Esenler, güneyinde Gaziosmanpaşa, kuzeybatısında Başakşehir bulunmaktadır. Sahip olduğu yüzölçümü ile birlikte ilçe, yüzölçümü bakımından İstanbul’un en büyük 19. ilçesi olarak bilinmektedir. Sultangazi’ye ulaşım farklı yöntemler sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde sağlanabilmektedir. Peki ama ilçeye gitmek isteyen kişilerin tercih edebilecekleri ulaşım seçenekleri nelerdir?

Sultangazi Ulaşım

İlçeye ulaşım noktasında demir yolu ve kara yolu olmak üzere farklı ulaşım seçenekleri yer almaktadır. Sultangazi’ye sorunsuz bir şekilde ulaşım sağlamak isteyen kişiler için tramvay hattı bulunmaktadır. Topkapı-Mescid-i Aksa tramvay hattı ile ilçeye tramvay aracılığı ile ulaşım sağlanabilmektedir. Sultangazi’ye ulaşım noktasında çeşitli otobüs seferleri de bulunmakta olup aktarmalı ya da doğrudan ilçeye gitmek olanaklıdır. Bu kapsamda 336E, 36M, 36T, 336T başta olmak üzere farklı otobüs hatları üzerinden ilçeye ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra özel araç ile de belirlenen güzergahlar aracılığı ile Sultangazi’ye gitmek mümkündür.

Sultangazi Gezilecek Yerler

İlçeye gitmek ve burada bir gezinti yapmak isteyen kişiler için farklı seçeneklerin bulunduğunu ifade edebiliriz. Bu bağlamda Sultangazi gezilecek yerler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Yıl Mahallesi
  • Alibey Barajı
  • Yıl Hizmet Tesisleri
  • Şehir Özay Gezgin Deprem Eğitim Parkı
  • Yıl Kültür Merkezi
  • Mimar Sinan Kent Ormanı
  • Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı

Bu ve buna benzer yerlere gidilebilmekte ve özellikle ormanlık alanlarda piknik yapılabilmektedir. Huzurlu ve keyifli bir şekilde vakit geçirmek isteyen kişiler, çeşitli park ya da ormanlara gidebilmektedir.

Sultangazi’de Ne Yenir?

Sultangazi’yi ziyaret edecek kişilerin merak ettikleri hususların başında Sultangazi’de ne yenir sorusu gelmektedir. Yemek yenilebilecek pek çok lokanta ve restoran bulunmakta olup buralarda ev yemekleri, döner, dürüm, pizza vb. yiyecekler yenilebilmektedir. Bunun yanı sıra sandviç gibi atıştırmalıkların bulunduğu büfeler de ilçe sınırları içerisinde yer almakta ve ağır bir yemek değil de hafif bir atıştırmalık üzerinden akşam yemeğini geçiştirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilebilmektedir.

Sultangazi Konum için tıklayınız.
Sultangazi gezilecek yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here