Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeSoma Gezilecek Yerler

Soma Gezilecek Yerler

-

Soma Gezilecek Yerler, Manisa’nın linyit kömürü ve termik santralleriyle bilinen küçük bir ilçesidir. Merkezden yaklaşık olarak 90 kilometre yani bir saatlik bir uzaklıkta yer almaktadır.  Pek çok devletin hükmüne girmiş ve bu yüzden tarihi açıdan önemli bir yere sahip olmuştur. Hem doğal kaynakları hem de tarihi açıdan görülmesi gereken bir yer haline gelmiştir. Osmanlı döneminde de Manisa özel bir yer tuttuğundan Soma da tarihi pek çok camiiye ve benzeri esere ev sahipliği yapma şansını elde etmiştir.

Soma’ya Ulaşım

Soma’ya ulaşım için otobüs, tren ya da özel araç tercih edebilirsiniz. Bu bölgeye doğrudan giden Şehirlerarası otobüsler Manisa içerisinde otogara bıraktıktan sonra buradan bir araca daha binerek Soma’ya ulaşmanız mümkündür. Özel aracınız ile Soma’ya giderken merkez ilçesinden D-565 yolu üzerinden yaklaşık iki saat kadar bir yol giderek Soma’ya ulaşabilirsiniz. Manisa ilimizde havaalanı bulunmadığı için uçak ile şehre gelmek mümkün değildir. Hava yolunu kullanmak isteyenler için İzmir Adnan Menderes Havalimanını veya Denizli Çardak Havalimanına iniş yaparak özel araçlar ya da taksi tutarak yaklaşık üç saatlik bir yolculuğun sonunda Soma’ya ulaşabilirler. Ancak Soma tren güzergahı üzerinde olduğundan tren yolculuğunu tercih etmekte oldukça mantıklıdır.

Soma’da Konaklama

Soma ‘da konaklama için hem otel hem de pansiyonlar bulunmaktadır. Diğer yandan konaklama için günlük kiralık evlerde tercih edilebilmektedir. Bu tercihler kalınmak istenen kişi sayısına ya da bütçeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için konaklama yerleri tercih edilebilir.

Soma Gezilecek Yerler

Soma gezilecek yerler arasında, sahip olduğu doğa kaynaklardan biri olan kaplıcalar sağlığa da faydalı olmaktadır. Soma’ya gidildiğinde Menteşe Kaplıcaları ve Kurşunlu Kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri görebilmek için Darkale’de Tarhala Köyü mutlaka tavsiye edilmektedir. yemyeşil doğası ile burada bulunan Soma Doğa Kulübü etkinliklerine katılınabilir. Aynı zamanda tarihi havayı da solumak isteyenler burada Osmanlı Devletinden yadigar olarak kalan Emir Hıdır Bey Camii, Damgacı Camii ve Darkale Minareli Camii ya da diğer adıyla Darkale Kırkoluk Camiilerini ziyaret ederek bu bölgenin tarihi dokusunun tadını çıkarabilmektedir.

Soma Konum için tıklayınız.
Soma Gezilecek Yerler adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Manisa Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol