Cumartesi, Haziran 15, 2024

Sofya Gezi Rehberi

-

Bulgaristan’a gittiğinizde Sofya’yı daha yakından tanımanız için için bir Sofya Gezi Rehberi hazırladık. Balkanların incisi Bulgaristan hem tarihi hem de kültürel pek çok esere ev sahipliği yapıyor. Romalılar, Slavlar, Bulgarla ve Rumlar gibi pek çok medeniyetin yerleşim merkezi olmuştur. 1300 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan ülke, Osmanlı’dan izler taşıyor. Sofya ise Bulgaristan’ın en büyük şehridir. Köklü bir geçmişe sahiptir. Birbirinden farklı kültürlerin buluşma noktası olmuştur.

Sofya Gezi Rehberi

Sofya Gezilecek Yerler

Bulgaristan kadar eski ve köklü bir geçmişe sahip olan Sofya, yaklaşık 2 milyon nüfusa sahiptir. Bulgar kültürünü Sofya’da tamamen rastlayabilirsiniz. Tarihi yerleri, sokakları ve caddeleriyle bir kültür başkentidir.

Alexander Nevski Katedrali

Şehrin en güzel caddelerinden birinde yer alan Katedral, Ortodoksların ibadethanelerinden biridir. İçerisi yaklaşık 5.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir. 1877 yılında Osmanlı ve Rus savaşında ölen Rus askerlerin anısına yapılmıştır.

Vitosha Caddesi

Sofya’nın meşhur caddesi Vitoşa trafiğe kapalı bir alandır. Bulgaristan’ın meşhur alışveriş caddesi olarak biliniyor. Caddede alışveriş yaparken etrafında bulunan kafelerde oturup kahve yudumlayabilirsiniz.

St. George Rotunda Kilisesi

Şehrin en eski kilisesi olma özelliğine sahip olan St. George Rotunda Kilisesi, UNESCO miras listesinde yer alıyor. Kilise 4. yüzyıla ait olup, hem Bulgaristan’ın hem de Doğu Avrupa’nın en eski tarihi yapısıdır.

Aziz Sofya Anıtı

Aziz Sofya Anıtı Sofya’nın sembolü haline gelmiştir. Sofya gezilecek yerler listenizin en başında yer alması gerekir.

Sofya Sinagog

Sofya Gezi Rehberi’nin son adımında Sinagog var. Avrupa ülkeleri arasında olan en büyük üçüncü sinagog Sofya sınırları içerisinde yer alıyor. Toplamda bin kişi kapasiteye sahiptir. 1909 yılında inşa edilmiştir.

Sofya Gezi Rehberi

Sofya’ya Nasıl Gidilir?

Sofya Gezi Rehberi’nin son aşamalarında ise Sofya’ya nasıl gidileceği var. Türkiye’nin sınır komşusu olan Bulgaristan’ın bir şehridir. Aynı zamanda Bulgaristan’ın başkentidir. Sofya’nın büyük bir bölümünü yürüyerek gezebilirsiniz. Sofya’ya ulaşmak için aktarmasız uçuşlar bulunuyor. Türk Hava Yolları ile direkt Sofya’ya uçabilirsiniz. Yolculuk toplamda 1 saat 20 dakika sürecektir.

Sofya’da Konaklama

Sofya Gezi Rehberi’ndeki en önemli adımlardan biri ise konaklama durumu. Sofya’da konaklama için pek çok seçeneğiniz bulunuyor. Otel odası, pansiyon, günlük ev, ev arkadaşı ve airbnb gibi şeçenekler ile konaklama yapabilirsiniz. Konaklama için merkeze yakın bir yeri seçmek gezi açısından size zaman kazandıracaktır.

Sofya Gezi Rehberi adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bulgaristan Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol