Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaTürkiyeEskişehirSivrihisar Gezilecek Yerler

Sivrihisar Gezilecek Yerler

-

Eskişehir’in en büyük ilçelerinden bir tanesi olan Sivrihisar Gezilecek Yerler; Yunus Emre, Aziz Mahmut Hüdayi, Nasrettin Hoca gibi önemli ilim insanlarının çıktığı yer olarak kabul edilmekte, bu nedenle tarihsel bakımdan oldukça önemli ilçe olarak bilinmektedir.

1926’dan önce Ankara’nın bir ilçesi olan ve bu yıldan sonra Eskişehir’in ilçesi olarak kabul gören Sivrihisar, Eskişehir il merkezine 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Peki Sivrihisar nerede ve Sivrihisar’a nasıl gidilir?

Sivrihisar Nerede?

Sivrihisar, Eskişehir’in ilçelerinden bir tanesidir ve tarihi önemi ile birçok insanın dikkatini çekmektedir. İlçeye gitmek ve burada konaklamak isteyen insanların bir kısmı Sivrihisar nerede sorusunu sormakta olup konu ile ilgili araştırma yapmaktadır.

Eskişehir’e 90 km mesafede bulunan Sivrihisar, tarihsel bakımdan büyük bir öneme sahiptir. İlçe, 1289 yılında Osmanlı hakimiyetine girmiş ve Osman Bey, bir müddet sonra ilçenin hakimiyetini kardeşi Gündüz Bey’e vermiştir. Tarihsel önemi bakımından her yıl birçok insanın ilçeyi ziyarette bulunduğunu ifade etmek olanaklıdır.

Sivrihisar’a Ulaşım

Eskişehir il merkezine uzak olan Sivrihisar’a sorunsuz bir şekilde gitmek isteyen kişiler, Sivrihisar’a ulaşım sorusu kapsamında araştırma yapmakta ve ilçeye nasıl gidebileceklerini öğrenmeye çalışmaktadır.

Sivrihisar’a özel araç ile gitmek olanaklı olduğu için bu seçenek, pek çok özel araç sahibi tarafından tercih edilmektedir. Öte yandan Ankara, İzmir ve Eskişehir yollarının bir keşim noktası olan ilçeye Ankara ve Eskişehir’den kalkan şehirlerarası otobüsler ile de ulaşım sağlanabilmektedir.

Sivrihisar Konaklama

Sivrihisar’da konaklamak isteyen kişiler; otel, motel, pansiyon ve yarı pansiyon seçeneklerinden herhangi bir tanesini tercih edebilmektedir. Sivrihisar konaklama seçenekleri dahilinde ilçede sorunsuz bir şekilde konaklamak olanaklıdır.

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Sivrihisar, tarihsel değeri yüksek olan ilçelerden bir tanesi olduğu için ilçe kapsamında gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazladır. Sivrihisar gezilecek yerler kapsamında ön plana çıkan mekanları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

Aziz Mahmut Hüdayi Cami

Aziz Mahmut Hüdayi tarafından 1591 yılında yaptırılan cami, 19. yüzyılda restorasyona girmiştir. Ahşap bir yapıya sahip olan cami, birçok insan tarafından görülmesi gereken yapılardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İhsan Erdemgil Konağı

7 Mart 1922 tarihinde Atatürk’ün üç gün süre ile kaldığı konak, tarihsel anlamı yüksek olan yapılardan bir tanesidir.

Pessinus Antik Kent

Sivrihisar’ın 15 km güneyindeki Ballıhisar’da bulunan antik kent, Frigler tarafından “Kyble” olarak adlandırılan tanrıçaya tapınma bakımından ön plana çıkan yerlerden bir tanesidir.

Geleneksel Sivrihsar Evleri

Geleneksel Sivrihisar Evleri, Sivrihisar gezilecek yerler kapsamında bulunmakta olup oldukça güzel yapılar olarak insanların dikkatini çekmektedir.

Ermeni Kilisesi

1650 yılında inşa edilen fakat daha sonra bir yangın nedeniyle zarar gören Ermeni Kilisesi, 1881 yılında tekrar inşa edilmiştir.

Saat Kulesi ve Seyir Terası

Yüksek bir kaya üzerine dönemin kaymakamı tarafından 1899 yılında inşa ettirilen Saat Kulesi, ilçenin her yerinden kolaylıkla görülebilmektedir.

Pek çok tarihi yapısı ile dikkat çeken Sivrihisar görülmesi gereken ilçelerden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Sivrihisar Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz teşekkür ederiz.

Sivrihisar Konum için tıklayınız
Eskişehir Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol