Ana Sayfa Rehber Şehirler Sivas'ta Ne Yenir? Sivas'ın Neyi Meşhur?

Sivas’ta Ne Yenir? Sivas’ın Neyi Meşhur?

-

Sivas, Anadolu’nun ortasında yer alıyor. Bu yüzden dört bir yanından lezzetleri evinde ağırlıyor. Sivas’ta Ne Yenir dediğimizde aklımıza bir çok yemek gelebilir. Sivas’ın her bir bölgesinde farklı şekillerde yapılan yemekleri görme imkanınız bulunuyor. Sizler için, Sivas’ta ne yenir sorusuna cevap verdik.

Sivas’ta Ne Yenir? Sivas’ın Neyi Meşhur?

Sivas Köftesi

Sivas Köftesi

Sivas denilince akıllara hemen Sivas Köftesi gelir. Bu köftenin lezzetini başka hiçbir yer bulamazsınız. Bilindik diğer köftelerden daha farklı ve yoğun bir tadı vardır. Şehrin ise en iyi Sivas Köftecisi Kirli Ahmet’tir. Sivas geziniz sırasında mutlaka buraya uğramalısınız.

Hangel

Hangel

Hingel yada Hangel Sivas’ın bölgelerine göre adı değişim gösterse de tadı asla değişmiyor. Bizim de bayılarak yediğimiz lezzetler arasında bulunuyor. Hangel, Sivas’ın yöresel yemeklerindendir. Mantı şeklinde kesilen hamurların içerisine kıyma ya da patates konularak üçgen şeklinde kapatılıyor. Daha sonra kaynar su da haşlayıp servis tabağına dökülüyor. Üstüne de yine yöreye özgü tereyağ eritip dökerseniz, işte o zaman tadından yenmez.

Madımak

Madımak

Sivas’a özgü bir ot olan Madımak, bahar aylarında toplanarak elde ediliyor. Yörenin kadınları bu otları küçük jiletler ile toplayarak çatılarda kurutuyorlar. Daha sonra ise düdüklü de kemikli etle pişiriliyor. Sivaslıların severek yediği yemeklerden olan Madımak’ı mutlaka denemeli ve faydalarından yararlanmalısınız.

İçli Köfte

İçli Köfte

İçli Köfte’yi ülkenin birçok yerinde görebilirsiniz. Ancak Sivas yöresinde bu yemek daha farklı yapılır. Bulgurun içerisine kıyma ya da patates konulur ve tam yuvarlak olacak şekilde kapatılır. Bu şekilde yaptıktan sonra kaynar suda haşlanarak pişirilir. Servis tabağına döküldükten sonra da bol tereyağ dökülerek servis edilir.

Kesme Aşı

Kesme Aşı

Sivas’ın meşhur çorbasıdır. İçerisine mercimek, soğan, kesme konularak pişirilir. Kesme nedir diye sorarsanız da aynı erişte gibi ama daha küçüğü olduğunu söyleyebiliriz. Böyle pişirilerek oldukça lezzetli ve faydalı bir çorba ortaya çıkıyor.

Kelle Paça

Kelle Paça

Sivas’ın meşhur mu meşhur çorbası. Özellikle de sabahın ilk ışıklarında Kelle Paça içen Sivaslılar dikkatinizi çekebilir. Kelle eti ve bol sarımsakla pişirilir. Siz de sakatat seviyorsanız ve bu çorbayı denemek istiyorsanız sabahın ilk saatlerinde Kelle Paça sırasında bekleyebilirsiniz.

Etli Ekmek

Etli Ekmek

Meşhur kavgalara sebep olan Etli Ekmek… Konya’ya mı ait yoksa Sivas’a mı sorusu şu anda bile bir çok kişiyi kavga ettirebilir. Her yörede yemeğin lezzeti ve yapılışının farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. İnce hamur üzerine bol baharatlı kıymanın fırına sürülerek pişirilmesiyle yapılır. Sivas’ta özellikle de kurbandan sonra alınan etle etli ekmek yaptırmak oldukça meşhurdur.

Kömme

Kömme

En sevilen hamur işlerindendir. Patatesli ya da peynirli olarak yapılır. Ancak çoğunlukla patatesli yapıldığını görebilirsiniz. İki hamur arasında bol patates konularak yapılır. Sıcak sıcakken yemeyi unutmayın.

Katmer

Katmer

Sivas’ın her köşesinde bulabileceğiniz katmeri mutlaka denemelisiniz. Sivaslıların sofrasından katmer asla eksik olmaz. Bir misafir geldiğinde ya etli ekmek ya da katmer alınır. Yağlısını denemenizi öneririz.

Sivas Gezi Rehberi için tıklayınız.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone