Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaMekanlarSivas Gezilecek 8 Yer Önerisi

Sivas Gezilecek 8 Yer Önerisi

-

Sivas’ta bildiğiniz üzere bir çok ilimiz gibi gezilecek yerleri olan bir ildir. Bu yazımızda sizlere Sivas Gezilecek 8 Yer Önerisi’ni paylaşıyor olacağız. Keyifli gezmeler dileriz.

Köklü bir tarihe sahip olan şehir, büyük adımların atıldığı yer olarak kendini ön plana çıkarıyor. Cumhuriyet’in ilk adımları tam burada atıldı. Milli Mücadele dönemlerinde de vatana katkıları çok büyüktür. Yalnızca tarihi önemi değil aynı zamanda doğal güzellikleri ve mutfağıyla da Anadolu’nun baş tacıdır. Selçuklu Dönemi’nden günümüze kadar pke çok medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmış ve başkentlik görevi görmüştür. Bugün ise içerisinde bize miras kalan pek çok değeri bulunduruyor. Kangal köpeklerinden Balıklı Kaplıcası’na kadar her yönüyle muhteşem bir şehirdir.

Sivas Gezilecek 8 Yer Önerisi

Sivas Divrigi Ulu Camii

Divriği Ulu Camii

Divriği Ulu Camii, Sivas’ı Sivas yapan nadide eserlerden biridir. Anadolu Selçukluları’ndan bizlere miras kalmıştır. Camii, Darüşşfia ve türbe olarak üç ayrı bölümü vardır. Camiinin en büyük özelliklerinden biri başta kapıları ve sütunları olmak üzere her bölgesinde ustaların elinden çıkma kabartmalar ve oyma motifleri görebilirsiniz. Taş işçiliğinin en güzel örneklerini içinde barındırıyor. İşlenen motiflerin özelliği ise birbirini tekrar etmemesidir. Her bir motif birbirinden eşsiz ve farklıdır. Bu da kainatta bulunan her bir valığın birbirinden farklı ancak bir bütün olmasını özetliyor. Öyle muhteşem bir güzelliğe sahiptir ki kelimelerle anlatılmaz. Evliya Çelebi’nin de dediği gibi ” Methinde diller kısır, kalem kırıktır.”

Adres: Kemenkeş, Ulu Cami Cd., Divriği/Sivas
Konum için tıklayınız.

Eğri Köprü, Sivas

Selçuklulr Dönemi’nden bizlere kalan Eğri Köprü, Kızılırmak üzerine yapılmıştır. 130 derecelik bir açıyla yapılan köprü bu sayede Eğri ismini almıştır. 900 yıldır sapasağlam bir şekilde günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Hiçbir restorasyon geçirmemesi de görenleri şaşırtıyor.

Adres: Kardeşler, Eğri Köprüsü, Sivas Merkez/Sivas
Konum için tıklayınız.

Balıklı Kaplıca, Sivas

Sivas’ın meşhur Kangal ilçesinde bulunan Balıklı Kaplıca, Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden ziyaretçileri ağırlıyor. Kaplıcalardaki balıklar pek çok hastalığa şifa oluyor. Özellikle de sedef hastalarının gözde yeridir. Romatizma, sedef, sivilve, iltihap ve sinir hastalıklarına iyi gelir. Kaplıcada bulunan suyun sıcaklığı da 37 derecedir. Buranın suyundan da içerseniz böbrek hastalıklarınıza şifa bulabilirsiniz.

Adres: Kavak Köyü Mevki, Kangal/Sivas
Konum için tıklayınız.

Sivas Çifte Minareli Medrese

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Sivas gezilecek yerler listenize mutlaka burayı eklemelisiniz. 1271 yılında inşa edilen Medrese, motifleri ve çinileriyle büyük ilgi topluyor. Sivas’ın simgelerinden biridir.

Adres: Eskikale, Şifaiye Medresesi, Çifte Minare Sokak no : 12, Merkez/Sivas
Konum için tıklayınız.

Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi

Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi

Milli Mücadele yıllarını en derinden hissedebilceğiniz yer Kongre Binası’dır. Atatürk ve heyetinin karargah olarak kullandığı bina, zamanında lise olarak da kullanılmıştır. Daha sonra ise müzeye çevrilmiştir.

Adres: Eskikale, İnönü Blv. No:2, Sivas Merkez/Sivas
Konum için tıklayınız.

Sivas Gökpınar Gölü

Gökpınar Gölü, Sivas

Sivas’ın doğal güzellikleri ile tanınan Gürün ilçesinde yer alıyor. Gökpınar Gölü, eşsiz rengiyle dünyada bir ilk ve tektir. Berrak suyundan yeri adeta bir camdan izliyormuşcasına seyredebilirsiniz. Anadolu’nun saklı cennetidir. Doğal akvaryum sıfatıyla da dünyaca ünlüdür.

Adres: Yelken, Yelken/Gürün/Sivas
Konum için tıklayınız.

Şuğul Vadisi, Sivas

Sivas’ın değerli doğal güzelliklerinden birisi de Şuğul Vadisi’dir. Kayalıkların kenarına yerleştirilen köprüden geçerek muhteşem Vadi’yi seyredebilirsiniz. Ayrıca içerisinde bulunan balık lokantası ve kır kahvesinde dinlenebilir, yemek yiyebilirsiniz.

Adres: Şuğul, Eşref Bitlis Cd. No:267, Gürün/Sivas
Konum için tıklayınız.

Sivas Hafik Gölü

Hafik Gölü, Sivas

İlkbahar ve yaz aylarında yoğun olarak ziyaret edilen Hafik Gölü, Sİvas’ın en güzel yerlerinden biridir. Yerli halk içinde Koçhisar Gölü olarak da bilinir. Ailenizle birlikte sessiz ve sakin bir gün geçirmek istiyorsanız, mutlaka buraya uğramalısınız. Sivas gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Adres: Koç, Hafik/Sivas
Konum için tıklayınız.

Sivas Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

3 YORUMLAR

  1. Sivasa gidecegim zaman yol rehberim olacak bor harita sivasa karsi zaten ayri bir ilgim var ozellikle
    Şuğul vadisi efsaneye benziyor daha cok gezi yerleri istiyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol