Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaTürkiyeŞırnakŞırnak'ta Gezilecek Yerler (6 Mekan)

Şırnak’ta Gezilecek Yerler (6 Mekan)

-

Türkiye’nin her bir köşesi güzelliklerle doludur. Keşfedilmiş ya da keşfedilmemiş bir sürü doğal güzelliğe sahiptir. Şırnak’ta Gezilecek Yerler olarak güzel bir liste hazırladık. Her yıl milyonlarca turist kabul eden ülkemizin, her şehri ayrı bir güzel ve ayrı bir kültüre sahiptir. Ege’nin muhteşem kıyılara sahip illeri gibi Doğu’nun kültürel ve doağl mirasa sahip illeri de bir o kadar önemlidir. Bunlar içerisinde yer alan Şırnak’ın ise bizler için yeri bambaşkadır.

Güneydoğu’nun en uç şehri Şırnak, medeniyetler beşiği diyebileceğimiz bir tarihe sahiptir. Hatta tarihinin o kadar eski olduğu düşünülüyor ki Katip Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Nuh Tufanı öncesinde de bahsi geçiyor. Tabi ki böylesi önemli eserlerde ismi geçen ili gezmemek olmaz. Tarihi ve doğal güzelliklere sahip ili, ortalama 2 günde gezebilirsiniz. Şehri gezebileceğiniz gibi aynı zamanda da şehre komşu olan illeri de gezebilirsiniz. Siirt, MArdin, Hakkari ve Batman’ı da Güneydoğu gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Şırnak’ta Gezilecek Yerler

Cizre Ulu Camii

Cizre Ulu Camii

Eski bir kiliseden camiye dönüştürüldüğü bilinen yapı, Ejder Kapı Tokmağı ile dikkatleri çekiyor. Orta Asya geleneğinde önemli bir yere sahip olan ejder figürü, caminin kapısında tokmak şeklinde kullanılmıştır. Tokmak çift başlı ejder şeklinde ve ortasında bir aslan olacak şekilde tasarlanmıştır. Çift başlı ejder kötülükle savaşı temsil ederken, aslan da gücü temsil ediyor. Şehir merkezinde bulunan camii, oldukça eski, 7. yüzyıla dayanan bir geçmişe sahip. Caminin toplamda 7 kapısı bulunuyor ve her kapının üzerinde farklı kitabeler yer alıyor.
Konum için tıklayın.

Finik Ören Yeri

Şırnak gezi listenizin ilk durağı olacak yer, tabi ki Finik Ören Yeri’dir. Burada yer alan mağaradan yapılma evler, sarnıçlar, çeşitli kabartmalar ve zindanların tarihi milattan önce 4000 yılına dayanıyor. Cizre ilçesine yakın bir bölgede bulunan alan mutlaka uğramalı ve antik şehri ziyaret etmelisiniz.

Belkısana Kaplıcası

Şırnak gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden birisi de Belkısana Kaplıcası’dır. Pek çok hastalığa şifa olan sularında gerçekten de hastalığınıza çare bulabilirsiniz. Yerli ve yabancı pek çok ziyaretçi tarafından bilinen ve ziyaret edilen kaplıca, romatizma ve kadın hastalıklarına iyi geliyor. 67 derece sıcaklıkta olan sularına girebilir, içerisinde yer alan kalsiyum ve sülfatın yararlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca kaplıca yakınlarında yer alan konaklama tesisinde de kalabilirsiniz.

Şırnak Cudi Dağı

Cudi Dağı

Şırnak denilince herkesin aklına hemen Cudi Dağı gelir. Cudi Dağı’nın özelliklerinden biri Nuh’un gemisinin bu dağa inmesidir. Bu yüzden İslam dünyası için oldukça önemli bir konumdur. Oldukça eski tarihe sahip dağ, bu süre boyunca pek çok hikayeye konu olmuş ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Cudi Dağı’nın insanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinde biri olduğu da biliniyor. Bu yüzden dağı görmeden dönmemelisiniz.

Kırmızı Medrese

Kırmızı Medrese’nin tarihi 14. yüzyıla dayanıyor. Cizre Beyliği döneminde yapılmıştır. İçinde Cizre emirlerine ait aile mezarlıkları ve aşkın piri olarak bilinen Mela Ahmedi Ciziri’nin türbesi bulunuyor. Caminin en önemli özelliği ise ters kubbeye sahip olmasıdır. Ayrıca kırmızı tuğlalardan örülmesi de diyebiliriz. Adını da buradan almıştır.

Bazebde Ören Yeri

Bazebde Ören Yeri’nde bulunan taştan köprü için mutlaka alana gitmelisiniz. Dicle Nehri’nin kıyısında bulunan bu alanın ilk çağdan kalmış olduğu biliniyor.

Şırnak

Şırnak’ta Gezilecek Yerler için daha fazla bilgi almak isterseniz Şırnak kategorimize tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol