Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaRehberHaftasonu RotalariSinop Gezilecek Yerler (Rota #6)

Sinop Gezilecek Yerler (Rota #6)

-

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Sinop Gezilecek Yerler, yeşil ile mavinin oldukça güzel birlikteliğe sahip olduğu nadir şehirlerden bir tanesidir. 5718 km2lik bir yüzölçümüne sahip olan Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin en uç noktasında yer almaktadır.

Tarihi oldukça eskilere dayanan ve bu nedenle tarihi ve kültürel anlamda çok değerli olan Sinop, kale-şehir olarak kurulmuş ve daha sonra gelişimini sürdürmüştür. Peki Sinop tarihi nedir?

Sinop Gezilecek Yerler

Sinop Tarihi

Sinop tarihi bakımdan birçok farklı uygarlığın egemenliği altına giren şehirlerden bir tanesidir. Bu bağlamda Sinop’un tarihi dönemlerini genel olarak şu alt başlık halinde incelemek olanaklıdır:

  • Pontus Dönemi
  • Bizans Dönemi
  • Osmanlı Dönemi

Antik Çağ’dan itibaren ticari bir alan olarak oldukça aktif olan bölge, sahip olduğu kale ve tersane ile birlikte tarihsel önemini her dönemde korumuştur. Bir süre Bizanslıların hakimiyeti altında kalan bölge, daha sonra Osmanlı Devleti hakimiyetine girmiştir. 2021 verilerine göre Sinop bünyesinde 9 ilçe, 9 belediye olduğu bilinmektedir.

Sinop Konaklama

Sinop’a giderek burada bir süre kalmak isteyen kişiler, Sinop konaklama konusunda detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak istemektedir. Sinop’ta kalmak isteyen kişiler otel, pansiyon, yarı pansiyon vb. seçeneklerden herhangi bir tanesini tercih edebilmektedir.

Sinop Gezilecek Yerler

Sinop gezilecek yerler bakımından oldukça farklı alanlara sahip olan bir ildir. Ünlü cezaevleri, tarihi yapıları olmak üzere il kapsamında gezilecek pek çok yer olduğunu söyleyebiliriz. Sinop’un mutlaka görülmesi gereken alanlarından bazılarını aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Sinop Gezilecek Yerler

Tarihi Sinop Cezaevi

Sabahattin Ali gibi pek çok ünlü ismin bulunduğu Tarihi Sinop Cezaevi, Sinop’ta görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Eskiden bir tersane olan ve Kırım Savaşası sonrasında yaklaşık 20 yıl boş kalan bu yapı, daha sonra hapishane olarak kullanılmaya başlanmış ve pek çok ünlü isim burada bulunmuştur.

İnceburun

İnceburun, doğal güzelliği ve eşsiz manzarası ile insanları kendine çeken alanlardan bir tanesidir. Türkiye’nin kuzeyindeki en uç nokta olarak bilinen İnceburun, bir deniz fenerine de sahip. Sinop’a giden kişilerin görmeden dönmemesi gereken alanlardan biri olarak karşımıza çıkan İnceburun, insanın huzur bulmasını sağlıyor.

Akliman

Akliman, Sinop gezilecek yerler kapsamında bulunan ve sayfiye yeri olarak dikkat çeken alan, yeşilin her tonuna sahip. Huzur bulmak ve stresten uzaklaşmak isteyen kişilerin Akliman’a gelebileceğini ifade edebiliriz.

Kaleyazısı Mehmet Ağa Camiii

Kaleyazısı Mehmet Ağa Camii, Tarihi Sinop Cezaevi’nin hemen yanında bulunuyor. Osmanlı Dönemi’nden kalma bu camiye gidebilir ve caminin eşsiz mimarisini yakından görme şansı elde edebilirsiniz.

Hamsilos Fiyordu ve Paşa Tabyaları

Birinci Dünya Savaşı’nda Hamidiye Zırhlısı’nın Rus donanmasından saklanmış olduğu yer olarak bilinen Hamsilos Fiyordu ve Paşa Tabyaları, görülmesi gereken tarihi alanlardan bir diğeridir. Türkiye’nin tek fiyordu olan Hamsilos, Sinop gezilecek yerler kapsamında bulunuyor.

Sinop Gezilecek Yerler

Sinop’ta Ne Yenir?

Sinop’ta ne yenir sorusu, ili ziyaret eden ve yöresel yemeklerden tatmak isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Sinop’u yakından tanımak isteyen kişilerin mutlaka yöresel yemeklerden tatması gerektiğini ifade edebiliriz. Sinop mantısı ve nokul, Sinop’un yöresel yemeklerinden birkaçı olarak biliniyor. Eğer Sinop’a gidiyorsanız bu yemeklerden tatmadan dönmeyin.

Sinop’tan Ne Alınır?

Sinop’tan ne alınır sorusu bağlamında ilin yöresel kilimleri ve süs eşyalarından alabileceğini söyleyebiliriz. Bu sayede daha sonra Sinop gezintinizi hatırlayabilirsiniz.

Sahip olduğu doğal güzellikler ile Karadeniz’in incilerinden bir tanesi olan Sinop, Türkiye’de gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Yeşil ve mavinin büyüsüne kapılmak ve bu sayede huzur bulmak istiyorsanız eğer Sinop’a gitmeli ve en az birkaç gün burada konaklamalısınız.

Sinop konum için tıklayınız.
Sinop Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Sinop Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol