Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeSilifke Gezilecek Yerler

Silifke Gezilecek Yerler

-

Silifke Gezilecek Yerler çoğu zaman yoğurdu ile anılan ve bu özelliği ile çok bilinen Mersin’in bir ilçesidir. Toros Dağları ile Akdeniz arasında büyüleyici bir geçiş alanı olan Silifke, pek çok uygarlık ve medeniyete ev sahipliği yapmış yaşam alanları üzerine inşa edilmiş olan modern bir ilçedir. Özellikle Cumhuriyet’in kurulduğu ilk yıllarda bizzat Atatürk’ün emri ile ilçede bazı modern düzenlemeler yapılmıştır. Akdeniz gezisini Mersin, Mersin gezisini de Silifke ile genişletmek isteyenlere bu eşsiz coğrafi bölge pek çok kültürel mirası sunar. Aynı zaman mağaraları ve diğer doğal güzellikleri ile de ünlü olan Silifke gezilecek yerler tarihsel yolculuğu tabiat ile bütünleştirir.

Silifke Nerede?

Silifke konum bakımından da sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslar ile doğal güzellikler kadar kritik bir alan üzerine inşa edilmiştir. Akdeniz ve Toros Dağları arasında köprü niteliğinde olan bu ilçe, Mersin ile merkezine yaklaşık olarak 85 kilometre uzaklıktadır. Aynı zamanda Mersin’in Mut, Erdemli ve Gülnar ilçelerine komşudur. Mersin ilinin İç Anadolu Bölgesi ile ilişkisini sağlayan ilçe ilin en kuzey noktalarından biridir.

Silifke’ye Ulaşım

Silifke’ye ulaşım için şehir içinden ziyarette bulunacak olanların basit bir biçimde toplu taşıma araçları ile ilçeye ulaşabilmeleri mümkündür. Şehir dışından ziyaret gerçekleştirecek olanlar ise Adana Şakirpaşa Havalimanından, Adana Otogarından ya da Mersin Şehirler Arası Otobüs Terminali aracılığıyla ilçeye ulaşım sağlayabilir.

Silifke Konaklama

Silifke konaklama tesisleri bakımından hemen her bütçeye uygun imkanları ziyaretçilerine sunmaktadır. Münzevi barınma alanları olan butik tesislerden geniş kapsamlı otellere kadar onlarca seçenek konaklama ihtiyacının giderilmesi adına ilçe sınırları içerisinde yer alır. Dolayısıyla ziyaretçilerin Silifke’de gezilecek yerler kapsamında geniş bir zaman ayırarak bölgeyi gezebilmelerine uygun yüzlerce konaklama tesisine ulaşabilmeleri mümkündür.

Mersin Silifke Gezilecek Yerler

Silifke Gezilecek Yerler

Silifke gezilecek yerler bakımından tarihi miraslara oldukça spesifik biçimde ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık olarak 6 bin yıl öncesine kadar uzanan yerleşim alanlarının bulunduğu bir bölge üzerine inşa edilmiş olan ilçede tarihin her döneminde kalıcı bir yaşam alanı olmuştur. Bu bağlamda ziyaretçilerin tarihsel bir yolculuğa çıkabilmeleri ve sıra dışı deneyimi bizzat yerinde yaşamaları oldukça mümkündür.

Astım Mağarası

İnanılmaz büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Astım Mağarası, uzunluğu 200 metre civarında olan galerilerin birbirleri ile bağlantı kurması sonucu oluşmuştur.

Aya Tekla Kilisesi

Eşsiz bir öneme sahip olan Aya Tekla Kilisesi, aynı zamanda sıra dışı bir hikayeyi de arka planında barındır.

Cennet-Cehennem Mağaraları

Tam olarak ilçe sınırları içerisinde yer alamasa da Cennet-Cehennem Mağaraları ülkemizde mutlaka ziyaret edilmesi gereken tabiat varlıkları arasındadır. 135 metre derinliğe sahip olan doğal bir obrukta bulunan mağaralar eşsiz güzelliğe sahip olduğu kadar dünyanın hemen her bölgesinde misafiri ağırlamaktadır. Mağaraların eşsiz bir tabiat olayı sonucunda oluştuğu da belirtilmelidir.

Silifke konum için tıklayınız.
Silifke Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol