Home Türkiye Eskişehir Seyitgazi Gezilecek Yerler

Seyitgazi Gezilecek Yerler

0
793
Eskişehir Seyitgazi Gezilecek Yerler

Seyitgazi Gezilecek Yerler, Eskişehir’in güneyinde bulunan küçük bir ilçe olarak bilinmektedir. İsmini Battal Gazi olarak adlandırılan ve Arapların İslamiyet’i yaymak üzere Bizans İmparatorluğu ile savaşması sırasında şehit düşen kahramandan almaktadır.

Alevi inancındaki önemli uğrak yerlerinden bir tanesi olan Seyitgazi nerede ve bu ilçeye ulaşım nasıl gerçekleştirilebilir?

Seyitgazi Nerede?

Eskişehir’in 43 km güneyinde bulunan ve tarihsel anlamda oldukça değerli ilçelerden bir tanesi olan Seyitgazi, toplamda 1558 km2lik bir yüzölçümüne sahiptir. 2018 sayımlarına göre nüfusu 13.405 olan ilçe, Eskişehir’in küçük ve şirin ilçelerinden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Seyitgazi’ye Ulaşım

Seyitgazi’ye ulaşım nasıl gerçekleştirilir sorusu, ilçeye gitmek ve ilçede yer alan tarihi güzellikleri görmek isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Eskişehir il merkezinin güneyinde kalan Seyitgazi, özel araç ile gidilebilecek ilçelerden bir tanesidir.

Özel araç dışında otobüs seçeneği de bulunmakta olup Eskişehir merkeze otobüs ile gidilebilmekte olup buradan kalkan özel otobüs seferleri dahilinde de ilçeye ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Öte yandan yüksek hızlı tren ile Eskişehir merkeze ulaşım gerçekleştirildikten sonra ilçeye giden otobüs hatları dahilinde Seyitgazi’ye ulaşım sağlanabilmektedir.

Seyitgazi Konaklama

Seyitgazi’ye giden kişiler, Seyitgazi konaklama konusunda hangi seçeneklerin ön plana çıktığını merak etmektedir. Bu bağlamda Midas Han olarak bilinen açık alan konaklaması olarak ön plana çıkan mekan, birçok insan tarafından tercih sebebi olmaktadır. Alan içerisinde otel seçeneği bulunmakta olup kamp alanları da yer almaktadır. Öte yandan han içerisinde köy evi, taş evi gibi Türk geleneklerine uygun yapılar da yer almaktadır.

Seyitgazi Gezilecek Yerler

Seyitgazi, tarihi geçmişi olan, bu nedenle pek çok tarihsel yapı ile insanların dikkatini çeken ilçelerden bir tanesidir. Birçok insan tarafından sorulan Seyitgazi gezilecek yerler nerelerdir sorusu kapsamında genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilecek cevapların verilmesin mümkündür:

Seyitbattal Gazi Türbe ve Külliyesi

Selçuklular Dönemi’nde Ümmühan Hatun tarafından 1207-1208 yılları arasında yaptırılan Seyitbattal Gazi Türbe ve Külliyesi, farklı yapıların bir arada bulunduğu alanlardan bir tanesidir.

Aslanlı Mabet

Kümbet köyünde bulunan Aslanlı Mabet, Solon Mezarı olarak da bilinmektedir. Helenistik Döneme ait olan yapı, ilçenin tarihini öğrenmek isteyen kişiler tarafından görülmesi gereken yapılardan biridir.

Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı, Seyitgazi gezilecek yerler kapsamında bulunan yapılardan biridir ve pek çok insan tarafından ilgi görmektedir. Manastır, Çukurca köyünün 500 m batısında yer almakta olup Dor mimari tarzında yapılmıştır. Mimari özellikleri bakımından oldukça ilgi gören manastır, her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Yazılıkaya Antik Kenti

Yazılıkaya Antik Kenti, ilçeye gelen insanların görmesi gereken alanlardan bir tanesidir ve ilçenin tarihine ışık tutma konusunda oldukça başarılıdır. Friglerin en önemli kentlerinden bir tanesi olan Yazılıkaya Antik Kenti, Seyitgazi’’ye oldukça yakındır.

Seyitgazi gezilecek yerler bakımından oldukça zengin alanlardan bir tanesidir ve bu nedenle birçok insan, ilçeye gezi düzenlemekte ve önemli tarihsel alanları ziyaret etmektedir.

Seyitgazi Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz teşekkür ederiz.

Seyitgazi Konum için tıklayınız
Eskişehir Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here