Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeŞereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

-

Ankara Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler şehre en uzak mesafede bulunan ilçelerden biridir. Şehir merkezine 148 kilometre uzaklıkta bulunur. Tuz Gölü’ne de oldukça yakındır. Kara yol üzerinde yer alır. Aksaray’a daha yakın bir mesafede bulunur.

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Ankara Şereflikoçhisar Tarihi Hakkında Bilgiler

Ankara Şereflikoçhisar tarihi M.Ö. 3000’lere kadar dayanıyor. Bölgede Romalılar, Asurlar, Hititler, Selçuklular, Osmanlılar hakimiyet kurmuştur. Şereflikoçhisar ilçesi hangi hakimiyet altına girerse girsin oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle de Karamanoğulları döneminde oldukça büyük bir yere sahiptir. 1891 yılında ilçe statüsünü kazanmıştır. Önceden Konya’nın bir ilçesi olsa da daha sonradan Ankara’ya bağlanmıştır.

Ankara Şereflikoçhisar’a Nasıl Gidilir?

Şereflikoçhisar’a Türkiye’nin her yerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Demir yolu, hava yolu ve kara yolu ile ulaşmak mümkündür. Ancak kara yolunu tercih ederseniz daha rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Konum olarak Tuz Gölü ile Hirfanlı arasında kalır. Bu yüzden enfes bir iklime sahiptir.

Tuz Gölü

Türkiye’nin en büyük ikinci gölüdür. Dünyada da en tuzlu göllerden birisidir. Kar gibi bir görüntü oluşturan muhteşem Tuz Gölü’nü Ankara Şereflikoçhisar gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Burada muhteşem fotoğraflar yakalayabilir ve göl kıyısında huzurlu bir yürüyüş de yapabilirsiniz.

Alaaddin Camii

Ankara Şereflikoçhisar gezilecek yerler listenizin bir sonraki durağı Alaaddin Camii olabilir. Ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Yalnızca 1869 yılında restore edildiği bilgisi mevcuttur. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerini göstermektedir. Bu yüzden de oldukça önemlidir.

Hirfanlı Barajı Gölü

Kızılırmak üzerine yapılmıştır. 1959 yılında yapımı tamamlanmıştır. Türkiye’nin en büyük barajlarından birisi olma özelliğini gösterir. Baraj içerisinde pek çok kuş türü yaşamaktadır. Ayrıca göl tarafında pek çok etkinlik de düzenleniyor. Siz de Ankara Şereflikoçhisar gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Ankara Şereflikoçhisar konum için tıklayınız.

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerleradlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ankara Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol