Ana Sayfa Diğer Serbest Paraşüt – Skydiving Hakkında

Serbest Paraşüt – Skydiving Hakkında

-

Skydiving bir diğer ismi ile de Gökyüzü dalışı olarak bilinmektedir. Paraşütle atlama eylemi, genel olarak hava araçlarından çıkış yapılarak başlatılır. Akabinde ise belirli bir yüksekliğe erişildiğinde paraşüt açılma işlemi gerçekleştirilmektedir. Hava aracından çıkarak, paraşüt açmaya kadar gerçekleşen düşüşe serbest düşüş adı verilmektedir. Bu tür bir aktiviteyi gerçekleştirebilmek için öncelikle paraşütü nerede ve ne zaman açmanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. Çünkü bazı durumlarda da serbest düşüş gerçekleştirmeden paraşütü açmanız gerekebilecektir. Serbest paraşüt için bazı malzemeleri mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekir. Ayrıca güvenlik hususlarının da atlamayı gerçekleştirmeden yapmada fayda olacaktır.

Serbest Paraşüt İçin Gerekli Malzemeler

Serbest atlayış için bazı malzemeleri mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekir. Bu malzemelerden herhangi birinin eksik olması durumunda uçuş güvenliğinin sekteye uğraması da kaçınılmaz olacaktır. Peki serbest uçuş yani paraşüt için gerekli malzemeler nelerdir? Merak edenler için işte detaylar…

1. Kanat (Paraşüt)

Serbest atlayışın olmazsa olmaz ilk malzemesi adeta kanatlarınız niteliğinde olup, düşüş güvenliğinizi sağlayacak olan paraşütlerdir. Bilindiği gibi çeşitli ebatlarda paraşüt modelleri vardır. Özel olarak serbest atlayış için imal edilmiş kanat modelleri vardır. Bu tür malzemeler genellikle açılış şokuna dayanıklı olan naylon malzemelerden, fren ipleri kullanılarak üretilir. Ayrıca kumandaları da vardır. Alt ve üst iki kumaş yüzeyi dik kumaş duvarlarla birbirine dikilerek, hücre alıkları ve aerofil bir yapıda oluşturulmuşlardır.

2. Kuşam (Harness)

Kuşam; paraşütçüleri askı ipleri ve taşıyıcı kolonlarla birlikte kanada bağlayan, üzerinde de ana paraşüt, yedek paraşüt, kılavuz paraşüt ve de açma sistemlerini bulunduran bir çeşit çantadır. Serbest paraşütün güvenlik açısından olmazsa olmazları arasında yer alır.

3. Yedek Paraşüt

Atlayış yapacakların güvenlik açısından yanında mutlaka bulundurması gereken malzemelerden biri de elbette ki yedek paraşüttür. Çünkü havada iken ana paraşütün açılmama ihtimali söz konusudur. Paraşüt açılsa dahi bazı durumlardan dolayı özelliğini yitirir. Böyle anlarda paraşütçülerin hayatını kurtarmak için özel olarak tasarlanmış olan yedek paraşütlerin yanınızda bulunması şarttır. Elde edilen yedek paraşütün nasıl katlanması gerektiği eğitimciler tarafından öğretilmelidir. Bu şekilde paraşütün açılmama ihtimali de oldukça düşük bir risk haline gelmiş olacaktır.

4. Kılavuz Paraşüt (Rasıt)

Kılavuz paraşüt, kullanılan ana paraşütün açılması açısından son derece önemli bir malzemedir. Bu malzeme atlayış yapan kişinin düşüş esnasında boşluğa el ya da yay sistemiyle bırakılır. Böylece düşüş hızının yüksek olmasıyla kılavuz paraşüt çekme gücü kazanır. Bu esnada kılavuz çanta kapaklarını tutan pimin yerinden çıkartılmasını sağlar. Ayrıca da içinde paraşüt olan navlaka çekip alınarak, ana paraşütün açılması sağlanır.

5. Otomatik Açma Mekanizması (Cyprus)

Bazı durumlarda serbest atlayışı gerçekleştiren kişiler beklenmedik olumsuzluklar göz göze gelebilmektedirler. Öyle ki paraşütçülerin, atlayış esnasında paraşütü açma girişimin başarısız olması, atlayışı gerçekleştirenin havada bayılması ya da yedek paraşütü açmada gecikmesi durumunda hız ve basınç değişikliğine bağlı olarak otomatik sistem yedek paraşütün açılması sağlanacaktır.

6. Atlayış Gözlüğü

Bilindiği gibi yüksek süratle gerçekleştirilen düşüşlerde, atlayışı yapanların gözleri risk altındadır. Şiddetli hava akımından ve tozdan gözlerin korunması için atlayış gözlüğü takılması şarttır.

7. Atlayış Başlığı

Atlayış başlığı takarak serbest atlayış gerçekleştirmek çok daha güvenlidir. Öyle ki birbirinden farklı atlayış başlığı türleri bulunur. Ancak temel modeller arasında; deri başlık, yarım kask ve de full face başlıklar yer almaktadır. Aynı zamanda Full Face başlıkların cam yapılı olması nedeniyle atlayış esnasında gözlük takmaya da gerek kalmayacaktır.

8. Alimetre

Bilindiği gibi serbest atlayış esnasında, belirli bir yüksekliğe erişildiğine yere çakılmamak için mutlaka paraşüt açılması gerekir. Bu nedenle yükseklik ölçer bir cihazı mutlaka yanınızda bulundurmanız şarttır. Alimetre kola takılan ve yükseklik ölçmeye yarayan cihazlardır.

Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 26 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

Atatürk Arboretumu Gezi Notları

0
Belgrat ormanı ile yan yana bulunan doğal alan, beton yığını İstanbul’da küçük bir cennet olarak görülebilir. Aslında müze sayılan bu park koruma altına alınarak...

2021 Yılı Resmi Tatilleri