Home Rehber Türkiye Selçuk Gezilecek Yerler

Selçuk Gezilecek Yerler

0
1252
İzmir Selçuk Gezilecek Yerler

İzmir’in oldukça güzel ve samimi ilçelerinden bir tanesi olan Selçuk Gezilecek Yerler, sahip olduğu doğal güzelliklerle insanın dikkatini çeken yerlerden bir tanesi. Oldukça küçük bir ilçe olan Selçuk, hafta sonlarını huzurlu bir şekilde geçirmek isteyen kişilere kapılarını açmakta ve onlara pek çok güzellik vadetmektedir.

Selçuk’ta gezmek ve ilçenin sahip olduğu kültürü öğrenmek isteyen kişiler cuma günü yola çıkarak hafta sonunu oldukça samimi ilçede geçirmek şansı elde etmektedir. Peki Selçuk nerede ve Selçuk’a nasıl gidilir?

Selçuk Nerede?

Ege’nin incisi olan İzmir’deki pek çok samimi ilçeden bir tanesi olan Selçuk’un kuzeyinde Torbalı ve Menderes, kuzeydoğusunda Tire, güneyinde Aydın ili ve batısında Ege Denizi yer almaktadır. İzmir’in en güneyindeki ilçesi olarak bilinen Selçuk, her yıl pek çok insan tarafından ziyaret edilmektedir.

İzmir’in ilçelerini yakından tanımak isteyen pek çok insan, Selçuk nerede sorusunu sormakta ve bu ilçeye giderek Selçuk’un zenginliklerini yakından görmek istemektedir. İzmir-Aydın karayolu üzerinde yer alan Selçuk, denize kıyısı olan ilçelerden bir tanesidir ve sahip olduğu doğal güzelliklerle pek çok insanı büyülemektedir.

Selçuk’a Ulaşım

Selçuk’a ulaşım konusunda pek çok seçenek bulunmakta olup bu seçenekler ile birlikte birçok insan, kolay bir şekilde Selçuk’a ulaşma şansı elde etmektedir. Bu şirin ilçeye gitmek isteyen kişilerin önüne otobüs, uçak, tren ve minibüs seçenekleri sunulmakta olup bu seçeneklerden herhangi birinin seçilmesi olanaklıdır.

Birçok insan, ilçeye kolay bir şekilde gidebilmek için özel araçlarını kullanmaktadır. Öte yandan uçak ile İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na gidilmesi ve burada yer alan İZBAN aracılığı ile demir yolu üzerinden Selçuk’a ulaşılması olanaklıdır. Öte yandan İzmir’e otobüs ile de gidilebilmekte olup otobüs terminali içerisinde yer alan minibüslerle Selçuk’a ulaşmak olanaklı.

Selçuk Konaklama

Selçuk’ta rahat ve konforlu bir şekilde konaklamak isteyen kişiler, otel ya da pansiyon olmak üzere pek çok seçenekten herhangi birini seçebilir. Selçuk konaklama bağlamında ön plana çıkan seçenekler ile keyifli ve huzurlu bir tatil yapmak olanaklı.

Konaklama bağlamında ön plana çıkan seçeneklerden bir tanesi olan pansiyon, ekonomik olduğu için birçok insan tarafından tercih sebebi olmaktadır. Bunun yanı sıra oteller, konforlu bir konaklama sunduğu için pansiyonlardan daha pahalıdır. İzmir ve Selçuk’ta bulunan otel ya da pansiyonlar tercih edilerek samimi bir tatil geçirmenin olanaklı olduğunu ifade etmek mümkün.

Selçuk Gezilecek Yerler

Selçuk gezilecek yerler konusunda pek çok seçeneğe sahip olan ilçelerden bir tanesidir. Birçok tarihi mekan bulunmakla birlikte yeşilin en güzel tonlarına sahip köyler de ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Selçuk’a gittiğinizde uğramanız gereken yerleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklı:

Efes Meryem Ana Kilisesi

Efes Meryem Ana Kilisesi, sahip olduğu tarihi ile birlikte birçok insanın dikkatini çekebilecek yerlerden bir tanesidir.

Şirince

Oldukça tatlı ve samimi bir köy olan Şirince, şarapları ile ünlüdür ve sahip olduğu manzara nedeniyle birçok insanı çekmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çeken bu şirin köye giderek doğa ile baş başa kalabilir ve Şirince’nin meşhur şaraplarından tadabilirsiniz.

Celsus Kütüphanesi

Selçuk gezilecek yerler kapsamında bulunan çok özel yerlerden bir tanesi olan Celsus Kütüphanesi, ilçenin geçmişine ışık tutan en önemli yapılardan bir tanesidir.

İzmir Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Bir zamanlar farklı insanların yaşadığı bir ilçe olan Selçuk, Efes Antik Kenti ile Selçuk’un tarihini gözler önüne seren bir yapı bütünü olarak bilinmektedir. Selçuk’un tarihi geçmişini öğrenmek istiyorsanız eğer mutlaka Efes Antik Kenti’ne gitmelisiniz.

Çamlık Lokomotif Müzesi

Konusu itibarıyla oldukça farklı müzelerden bir tanesi olan Çamlık Lokomotif Müzesi, Efes Meryem Ana Kilisesi’ne oldukça yakındır. Çamlık ilçesinde yer alan müze, Türkiye’deki en büyük demir yolu müzesi olarak bilinmektedir.

Selçuk’ta Ne Yenir?

Kahvaltı ve akşam yemeklerini keyifli bir şekilde yemek ve güzel bir vakit geçirmek isteyen kişiler, Selçuk’ta ne yenir sorusunu sormakta olup konu ile ilgili detaylı bir şekilde araştırma yapmaktadır. Selçuk’ta pek çok restoran bulunmakta, bu restoranlarda farklı yemek seçenekleri ile damaklarını tatlandırabilmektedir. İzmir mutfağının özel yemeklerini tatmak isteyen kişiler, bu restoranlarda güzel ve keyifli akşam yemekleri yiyebilmektedir.

Selçuk konum için tıklayınız.

Selçuk Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here