Home Rehber Türkiye Sarıyahşi Gezilecek Yerler

Sarıyahşi Gezilecek Yerler

0
864
Sarıyahşi Gezilecek Yerler

Aksaray Sarıyahşi Gezilecek Yerler, ülkemizin en güzel bölgelerinden biridir. Aksaray il merkezine 92 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bununla birlikte şehir merkezine en uzak ilçelerden biri olduğunu da söyleyebiliriz. Merkeze nazaran Kırşehir’e daha yakın bir mesafededir. Kırşehir ile arasında 40 kilometre uzaklık vardır.

Sarıyahşi Gezilecek Yerler

Aksaray Sarıyahşi Tarihi Hakkında Bilgiler

Sarıyahşi ilçesi tarih boyunca pek çok medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. 1989 yılında ilçe statüsünü almıştır. Ayrıca bundan öncesinde ise Ankara’ya bağlı bir kasaba olarak resmiyete girmiştir. İlçe ismini ise Yahşi Han’dan almıştır. Yahşi Han, askerleriyle beraber bu bölgeden geçerken vefat etmiştir. Bu yüzden Sarı Yahşi denilmiştir. Bölgenin eski ismi ise Sarı’dır. Bölgenin İç Anadolu’nun en güzel kesimlerinden biri olduğunu belirtmemiz gerekir. Hirfanlı barajının kenarında bulunur. Dünyanın en güzel granitleri de bu bölgeden çıkarılmaktadır.

Sarıyahşi Gezilecek Yerler Nelerdir?

Gezilecek yerler bakımından oldukça güzel yerlere sahiptir. Aksaray Sarıyahşi, baraj kıyısında yer aldığı için su bakımından da oldukça zengindir. Genellikle İç Anadolu bölgesinin büyük bir çoğunluğu su sıkıntısı yaşamaktadır. Yöre halkı ve ziyaretçiler tarafından sık sık ziyaret edilen bölgeleri sizler için derledik.

Aksaray Sarıyahşi İçmece

İlçe merkezinde yer almaktadır. Bekdik Köyü sınırları içerisinde bulunur. Doğal su kaynağı olarak geçmektedir. Yöre halkı tarafından sık sık ziyaret edilen İçmece’nin suyunun şifalı olduğuna inanılır. Suyun her türü cilt hastalığını iyileştirdiğine inanılır. Yolunuz düşerse mutlaka buraya da uğramalısınız.

Hirfanlı Barajı

Hirfanlı Barajı kıyısında güzel bir piknik yapma fırsatını yakalayabilirsiniz. Gölün hemen kıyısında mesire alanı bulunmaktadır. Ayrıca göl içerisinde tekne ile de gezi yapabilirsiniz. Bununla birlikte balık tutma gibi eğlenceli etkinlikler de gerçekleştirebilirsiniz.

Aksaray Sarıyahşi Boğazköy Göleti

Ormanlar içerisinde mavilerle buluşmuş mükemmel bir ortama sahiptir. Boğazköy Göleti kenarında piknik yapabilirsiniz. Ayrıca yanınıza olta alıp, balık da tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra kamp atma da yapabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde doğanın sesleriyle uyanmak güzel bir his olsa gerek.
Konum için tıklayınız.

Aksaray Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here