Home Türkiye Eskişehir Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

0
1709
Eskişehir Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Sarıcakaya Gezilecek Yerler, Eskişehir’in ilçelerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlçe Osmanlı Dönemi’nde İzmit Sancağının Göynük Kazasına bağlı idi fakat 1884 yılında Söğüt’e bağlanmıştır. 1944 yılında Eskişehir merkez ilçesine bağlanan Sarıcakaya, 1958’de Eskişehir’in bir ilçesi olarak kabul görmüştür.

İl merkezine uzaklığı 47 km olan ilçenin pek çok tarihi mekanı bulunmakta olup bu nedenle birçok insan, Sarıcakaya’yı ziyaret etmektedir. Peki Sarıcakaya nerede ve ilçeye ulaşım nasıl gerçekleşmektedir?

Sarıcakaya Nerede?

Sarıcakaya nerede sorusu kapsamında ilçenin Eskişehir’de bulunduğunu ve il merkezine 47 km mesafede yer aldığını ifade etmek olanaklıdır. İlçenin kuzeybatısında Yenipazar, kuzeyinde Göynük, doğusunda Nallıhan, batısında İnhisar ve Mihalgazi, güneyindeyse Alpu ve merkez ilçesi yer almaktadır.

375 km2lik bir yüzölçümüne sahip olan Sarıcakaya, birçok insanın gidip görmek istediği ilçelerden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Sarıcakaya’ya Ulaşım

Sarıcakaya’ya gitmek isteyen kişiler için Sarıcakaya’ya ulaşım nasıl yapılır sorusu bir hayli önemli olmaktadır. İlçeye gitmek isteyen kişiler özel araçları ile belirli güzergahlar üzerinden ilçeye ulaşım gerçekleştirilebilir. Öte yandan çeşitli otobüs hatları ile birlikte Eskişehir Otogarı’na gidebilir ve buradan Sarıcakaya’ya çeşitli minibüs hatları ile ulaşabilmektedir.

Sarıcakaya Konaklama

Sarıcakaya’da konaklamak isteyen kişilere pek çok seçenek sunulmakta olup bu seçeneklerden bazıları; otel, pansiyon, konukevi vb. olarak sıralanabilmektedir. Sarıcakaya konaklama bağlamında birçok kişi, tercih ettikleri konaklama seçenekleri üzerinden keyifli bir şekilde vakit geçirme şansı elde etmektedir.

Eskişehir Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Sarıcakaya, tarihsel arka planı oldukça zengin ilçelerden bir tanesi olduğu için ilçe kapsamında gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Kültürel ve tarihi anlamda kendilerini geliştirmek isteyen ve Sarıcakaya’yı daha yakından tanımak isteyen kişiler için Sarıcakaya gezilecek yerler genel hatları ile aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

Beşik Deresi Mesire Yeri

Sarıcakaya’ya giden kişilerin görmesi gereken alanlardan biri, Beşik Deresi Mesire Yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Huzur bulmak ve yeşilin farklı tonları ile stresten uzaklaşmak isteyen kişilere hitap eden bu alan, şehre yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Musaözü Göleti ve Mesire Alanı

Piknik alanlarından bir tanesi olan Musaözü Göleti ve Mesire Alanı, keyifli vakit geçirmek ve piknik yapmak isteyen kişilerin tercih sebebi olmaktadır. Bin bir güzellikteki ağaçları ile dikkat çeken alan, yeşilin büyülü tonları ile canlanmaktadır.

Kalabak Köyü ve Mesire Yeri

Kalabak Köyü ve Mesire Yeri, Sarıcakaya gezilecek yerler kapsamında bulunan alanların bir diğeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Eskişehir’in Kalabak suyunun çıktığı alan olarak bilinen bu köy, piknik yapmak, keyifli vakit geçirmek ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen kişilerin gitmesi gereken yerlerden biridir.

Porsuk Barajı

Eskişehir’in su ihtiyacını karşılayan Porsuk Barajı, Sarıcakaya sınırları kapsamında bulunmaktadır.

Kızılinler Köyü Mesire Alanı

Köyün içerisinde geçen Porsuk Nehri, bu alanın doğal güzelliğe sahip olmasını mümkün kılmaktadır. Kızılinler köyüne gidebilir ve burada keyifli vakit geçirerek huzur bulabilirsiniz.

Sarıcakaya bünyesinde bulunan pek çok doğal güzelliği görmek ve gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak istiyorsanız eğer ilçeye gidebilir ve farklı konaklama seçenekleri ile ilçede zaman geçirme şansına erişebilirsiniz.

Sarıcakaya Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz teşekkür ederiz.

Sarıcakaya Konum için tıklayınız
Eskişehir Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here