Çarşamba, Ekim 20, 2021
Ana SayfaYaşamSözlükŞarabın Buşone Olması Nedir?

Şarabın Buşone Olması Nedir?

-

Şarap severler tarafından en merak edilen konulardan bir tanesi de şarabın buşone olması nedir konusu üzerine geliyor. Şarapların mantarlarından kaynaklı olarak bozulmalarına verilen isimdir. Buşone olmaya başladığı anlaşılan şaraplar ilk süreçlerde meyve aromalarının kayıp olmaya başlaması ile dikkatleri çeker. İlerleyen süreçlerde ise şarap içerisinde havuz kokusu gibi klor tadı hissedilecektir.

Şarap mantarı genel olarak Akdeniz illerinde yetişmeye devam eden meşe ağaçlarından elde edilen kabuklardan yapılır. Mantar yapımları sırasında eğer enfeksiyona maruz kalması gibi durumlar söz konusu olursa kullanılacak olan şarapların buşone olmasına neden olacaktır. Bu yüzden de restoranlarda çalışmalarına devam eden garson ya da somalier şarapları açtıktan sonra mantarı ya kendisi koklar ya da müşterilere koklatarak öyle bir durum var mı diye kontrol ettirir.

Şarabın Buşone Olması Nedir?

Şarapların buşone olması ana nedeni şişe mantarlarında meydana gelen kuruşlardır. Mantarlarda beyazlatma işlemleri yapılırken kalitelerini yitirmelerine neden olur. Bazı mantarlarda da enfeksiyon kapmış olma durumlarından dolayı tıpa görevi göremezler. Buşone olan şaraplara bakılacak olduğu zaman ilk tatlarında olan meyve aromaları yok olur. Ardından da klor tadı gelmeye başlar. Bu her iki durum da meydana geliyorsa artık o şaraplar içilmez bir hale gelir. Zehirlenme etkisine sahip olmasından dolayı insanların sağlıklarının bozulmasına neden olabilir. Üretim hatası olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Şarabın Buşone Olması Nedir? adlı konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Sözlük kategorimizde farklı içeriklere göz atabilirsiniz.
Gezi ve Mekan Rehberleri için Mekancu Instagram adresine göz atabilirsiniz.

Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
15,839TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,473TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone