Home Rehber Gezi Rehberi Sapanca Gezi Rehberi (Ulaşım – Gezilecek Yerler)

Sapanca Gezi Rehberi (Ulaşım – Gezilecek Yerler)

0
563
Sakarya Sapanca Gölyazı

Biraz uzaklaşmak isteyenler için harika bir Sapanca Gezi Rehberi hazırladık. Sapanca Sakarya’ya bağlı olan ve batısında bulunan tatlı ve şirin bir ilçedir. Sakin ve İstanbul’a yakın olmasıyla insanların hep gitmek istediği bir yerdir.Aynı zamanda oldukça derin bir tarihe sahiptir. Frigyalılardan başlayıp   günümüze kadar birçok medeniyet ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler ve farlı kültürde  yapıda olan bu devletler kendisini hatırlatacak birçok da  eserler bırakmıştır.

Sapanca iklimi hem Karadeniz hem de Akdeniz’in özelliklerini taşıdığını görürüz. Kışlar Karadeniz’deki gibi yağışlı ve soğuktur. Yazları ise sıcak ve kuraktır.Güneşli gün sayısı fazla olması bu özelliklerin tarıma oldukça elverişli olduğunu görürüz. Osmanlıda bu tarımlı yerin gelişmesi için paşaları görevlendirmiştir.Hanlar,camiler ve hamamlar yaptırmışlardır ve bazılarında Mimar Sinan’ın imzasını taşıdığını söyleyebiliriz.Olurda bu şirin ilçeye gelecek olursak bizde merak uyandıracak gezi rehberimizde görmemiz gereken yerleri ve yapmamız gereken aktivitelere şöyle bir  bakalım.

Sapanca Gezi Rehberi

Sakarya Sapanca Masukiye

Maşukiye

Sapanca Gezi Rehberi’nin ilk adımında Maşukiye var. Kalabalık dan kısa bir süreliğine kurtulmak isteyenlerin adresi Sapanca gölüne yakın bir alanda bulunan Maşukiye’dir. Her yıl hem yerli hem de yabancı birçok insan ziyaret etmektedir. Maşukiye’ye geldiğinizde doğayı içinizde hissettirecek yemyeşil bir çevre ile karşılaşırsınız. Yeşilliklerin arasına uzanmış kayaların üzerinden akan  ve dinlemeye doyamayacağınız bir şelale görürsünüz. Sapanca gezilecek yerler arasında bulunan bu yerde, güzelliklerin ve serinliğin içinde mükemmel bir köy kahvaltısı yapabilir ve doğayı tam anlamıyla hissedersiniz.Buralarda bulunan ve mutlaka görünmesi gereken  meyve bahçelerini de görerek güzel bir gezintinin tadını çıkarabilirsiniz.

Rüstem Paşa Camii

Sapanca gezilecek yerler arasında belki de en önemli yerlerden biridir. Kanuni zamanında 1550 ile 1560’da Rüstem Paşa adına yaptırılmıştır.Bu eserin mimarisi üstat Mimar Sinan’dır.Günümüze kadar depremler ve bazı etkenlerden dolayı zarar görerek gelmiştir.Yapıldığı zamanda kervansaray,hamam ve imarethanelerde oluşmaktaydı.Bu muazzam yapıyı  ayakta tutabilmek için restorasyonlar yapıp orijinalliğinden biraz uzaklaşmıştır. Ama yinede üstadın bu eserini göremeden buradan ayrılmak olmaz. Kerpiç-Ahşap karışımı bir camiidir. 1200 kişilik kapasiteye sahiptir.

Konum için tıklayınız.

Vecihi Kapısı  

Sapanca’nın en eski Ünlüce Cadde’sinin girişinde yer almaktadır. Bu yapı size Avrupa’daki taklarını andırabilir ama bu yapı  Osmanlı zamanın da üstat Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülmektedir.Kalitesini siz buradan anlayabilirsiniz.Vecihi Kapısı aynı zamanda  İpek Yolu üzerinde olduğu  ve ticaret için giriş ve çıkışlarda görev yapıldığı düşünülmektedir. Ancak yinede kesin bir bilgi yoktur.Kapını üzerinde bulunan yazı ile Yahyalı Vecihi Orhon Bey’in  bu eseri yaptırdığını görürüz. Bu eserin şekli ve mimari yönüyle ancak Mimar Sinan’a yakışır bir eser olduğunu görürüz. Kesinlikle Sapanca gezilmesi gereken yerlerden  biridir.

Sakarya Sapanca

Hasan Fehmi Paşa Camii

Sapanca’nın yine güzel ve gözde bir eserine tanıklık ediyoruz. Bu eser 1887 yılında yapılmıştır. Camii Sapanca’nın Mahmudiye Köyü’nde bulunmaktadır. Osmanlı veziri Hasan Fehmi Paşa tarafından yaptırılmıştır.Cami sıradan camilerden farklı olarak beyaz ve dikdörtgen şeklindedir. Yapımında taş, tuğla ve ahşap kullanılmıştır. Hasan Fehmi Paşa Cami’si balkonludur ve içeriden yukarıya doğru yükseldiğini görürüz ayrıca caminin içinde ki işlemelere ve yazılara bakıldığında ne kadar özenle ve  yapılmış  en ince yarıntılarına kadar düşünülmüş mükemmel bir işçilik görmüş oluruz. Zaman içerisinde yıpranmış olsa da restorasyonlar sayesinde tekrar ibadete açılmıştır.

Kırkpınar  

Sakarya sınırları içersinde yer alan Kırkpınar merkezin 4 km batısında yer almaktadır. İstanbul’a yakın olmasından dolayı birçok insanın göl manzarasını,ferah iklimi ve eşsiz görüntüsünü görmesine olanak sağlamaktadır. Yemyeşil alanları, dereleri, şelaleleri, villaları, parkları ve bahçeleri insanları  cezbetmektedir. İnsanlar bu alanda güzel bir havanın ve atmosferin tadını çıkartarak manen ve ruhen rahatlamak için Kırkpınar oldukça elverişlidir.Bütün yorgunluğunuzu atabileceğiniz mükemmel bir yerdir.

Kartepe

Sapanca Gezi Rehberi’nin son adımında ise Kartepe var. Sapanca’nın kış turizmini ayakta tutan ve merkeze yakınlığı nedeniyle hem yerli ve hem yabancı insanlar tarafından oldukça çok tercih edilen bir yerdir. Kartepe’ye geldiğinizde sade merkezde değil burada da konaklayabilirsiniz. Uludağ ve gibi Kartepe’de oldukça insan çeken bir yer haline gelmiştir.Ayrıca burada kayak yapmak size eşsiz Sapanca Gölü’nün  manzarasını sunacaktır.İstanbul’a yakın olması turistler için kışın vazgeçilmez bir yer olmaktadır. Sapanca gezilecek yerler listenizde  mutlaka bulunmalı.

Sakarya Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here