Home Mekanlar Mekan List Şanlıurfa’da 9 Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’da 9 Gezilecek Yerler

0
845
Şanlıurfa'da 9 Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’da 9 Gezilecek Yerler’e geçmeden önce Şanlıurfa, ülkemizin doğusunda yer alan muhteşem kültüre sahip bir şehirdir. Etnik mimarisi ile göz büyüler. Camileri, konakları, köprüleri, mağaraları ve gölleri ile gezilecek pek çok yeri bulunuyor. Peygamberler şehri olarak da bilinen Şanlıurfa sıcak ve samimi insanları ile misafirlerini bekliyor.

Şanlıurfa’da 9 Gezilecek Yerler

Şanlıurfa Balıklı Göl

Balıklı Göl

Şanlıurfa merkezde yer alan Balıklı Göl, manevi bir değere sahiptir. İbrahim peygamberin ateşe verildiğinde gölete dönüşen yer burasıdır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Hatta Balıklı Göl’e girerken çocukların neşeli bir şekilde Urfalıyam Ezelden türküsünü söylediklerine tanıklık edebilirsiniz. Etrafında pek çok ziyaret edilecek yer barındırıyor. Yakınlarda bulunan çarşıdan yöresel lezzetlerden satın alabilirsiniz. Ayrıca göl içerisinde bulunan tezgahlardan balık yemi alarak, balıkları da besleme imkanına sahip olabilirsiniz.

Şanlıurfa

Halfeti

Kayıp Şehir Halfeti, tarih boyunca önemli bir merkez olmuştur. Yerli ve yabancı binlerce ziyaretçi akınına uğrayan Halfeti, önemli bir turizm alanıdır. Kentin pek çok bölgesi baraj yapımı sırasında sular altında kalsa da görülmeye değer bir güzelliktedir. Kayıp Şehir lakabı da kentin Fırat Nehri altında kalmasından geliyor.

Göbeklitepe, Şanlıurfa

Göbeklitepe

Son dönemlerde ününü duyurmaya başlayan Göbeklitepe, bölgenin en önemli tarihi yapılarından biridir. Günümüze kadar nasıl geldiği akıl almaz bir sır olan dev taşlar ile yapılmıştır. Taşların üzerinde yer alan motifler, şekiller ve alanın büyüklüğü tüm dünyanın gözünü buraya çevirmiştir. Göbeklitepe’nin insanlık tarihinin ilk yerleşim yeri olduğu düşünülüyor.

Şanlıurfa Ayn Zeliha Gölü

Ayn Zeliha Gölü

Nemrut’un kızı babasını reddedip Hz. İbrahim’e inanınca babası Zeliha’yı ateşe atar. Ateşe atıldığı yer de göle dönüşüp içinde balıklar belirir. Zeliha’nın gözyaşları anlamına gelen Ayn Zehra Gölü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şanlıurfa Gümrük Hanı

Gümrük Hanı

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan Han, önemli bir mimariye sahiptir. Avlusundan Rahman Gölü’nün suyu geçerek eşsiz bir manzara oluşturur.

Bakırcılar Çarşısı

1800’lü yıllarda yaptırıldığı bilinen  Bakırcılar Çarşısı’ndan yöreye ve kültüre özgü bakır eşyalar satın alabilirsiniz. Türk kültüründe bakırın önemli bir yeri vardır. Sağlık açısından da oldukça tercih edilir.

İbrahim Tatlıses Müzesi

Başta İbrahim Tatlıses olmak üzere, pek çok Şanlıurfalı sanatçının heykellerini bu müzede görebilirsiniz.  Sanatçıların heykelleri bal mumundan yapılmış, gerçeğinden farksız bir şekilde müzede sergileniyor.

Şanlıurfa Fırat Nehri

Fırat Nehri

Şanlıurfa’ya kadar gidip de Fırat Nehri’ni görmemek olmaz. Şanlıurfa gezinizi Fırat Nehri ile sonlandırabilirsiniz. Birecik’e gidip nehrin kenarında sevdiğinizle beraber kısa bir yürüyüş de yapabilirsiniz.

Şanlıurfa Harran Evleri

Harran Evleri

Dünyada başka bir eşi olmayan Harran Evleri’ni mutlaka görmelisiniz. Bu muhteşem taş evler inanılmaz bir mimariye ve 200 yıllık bir geçmişe  sahiptir.

Şanlıurfa Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here