Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeSamsat Gezilecek Yerler

Samsat Gezilecek Yerler

-

Adıyaman’ın ilçelerinden birisi olan Samsat Gezilecek Yerler, Atatürk Barajı’nın hemen kenarında oldukça güzel bir bölgede yer alıyor. Geçmiş zamanlardan günümüze kadar pek çok farklı ve kültürlü medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Adıyaman gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeli ve ilçenin her bir bölgesini detaylıca gezmelisiniz.

Samsat Gezilecek Yerler

Samsat Kalesi

Kommagane Krallığı, Şanlıurfa’da uzun yıllar boyunca hüküm sürmüştür. Bu yüzden de kendilerinden geriye pek çok tarihi eser kalmıştır. Bunlardan birisi de Samsat Kalesi’dir. Halk arasında bu kaleyle ilgili pek çok efsane anlatılmaktadır. En ünlüsü ise şudur. Zengin kralın güzeller güzeli bir kızı varmış. Kızına her ülkeden farklı farklı talipler gelir ve ona altınlar, topraklar ve hediyeler sunarlarmış. Kral da damadı seçmek için şöyle bir yöntem bulur. Su sıkıntısı çeken şehre kim çözüm getirirse kızı da onun olur der. Herkes gece gündüz düşünerek çözüm yaratır. İçlerinden birisi dev su kanalları açarak şehre su getirir. Arsameia Prensi’dir. Prens ve prenses evlenir ve mutlu mesut sular içerisinde yaşarlar. Bu hikâyeyi öğrendikten sonra burayı daha bir ilgiyle gezebilirsiniz.

Adres: Samsat, Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Küçük Hasan Türbesi

İlçe merkezinde yer alan Küçük Hasan Türbesi, yörede yaşamış olan sahabelerden birine aittir. Bu türbe yöre halkı tarafından çocuğu olmayan kadınlar tarafından ziyaret edilir. Halk burada dua edip, dilek diler. Küçük adak taşlarını türbeye yapıştırırlar. Taş türbeye yapışırsa dileğiniz kabul olmuş demektir.

Adres: Merkez, Samsat, Adıyaman

Sahabe Safvan Muattal Türbesi

İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Türbe, İslam aleminde önemli bir yere sahip olan ve şehit düşen Safvan Muattal’a aittir. Siz de Adıyaman gezilecek yerler listenize burayı ekleyebilirsiniz. Çeşitli adaklar adayıp, dileğinizin gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz.

Adres: Samsat, Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Adıyaman Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol