Home Türkiye Trabzon Şalpazarı Gezilecek Yerler

Şalpazarı Gezilecek Yerler

0
760
Şalpazarı Gezilecek Yerler

Şalpazarı Gezilecek Yerler Türkiye’de Trabzon ilinde bulunmaktadır. Şalpazarı eski adıyla Ağasar olarak bilinmektedir. Trabzon ilçesi olarak bulunan Şalpazarı Trabzon’a ortalama 69 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şalpazarı halkı genel olarak Türkmen, Çepniler den oluşmaktadır. Şalpazarı ilçesinde yaylalar, pınarlar bulunmaktadır.

Şalpazarı Ulaşım

Şalpazarı Ulaşım için birçok alternatif bulunmaktadır. Trabzon merkezden Trabzon Şalpazarı ilçesine  gelmek isteyen kişiler ortalama 93 kilometre özel araçla yol gelmesi gerekmektedir. Trabzon merkez ve Trabzon Şalpazarı arasındaki seyahat süresi de özel araçla ortalama 1 saat 27 dakika olarak bilinmektedir. Şalpazarı ilçesine gitmek isteyen bireyler hava ulaşım yolunu da kullanma imkanına sahiptir. Trabzon merkezden Şalpazarı ilçeye hava yoluyla gitmek isteyen kişilerin ortalama 71 kilometrelik yolu bulunmaktadır. Hava yoluyla Şalpazarı ilçesine gelmek kişiler için ortalama 35 dakika sürmektedir. Farklı şehirlerden Şalpazarı ilçesine gelmek isteyen kişilerin otobüs seferlerini kullanma imkanı da bulunmaktadır.

Şalpazarı Konaklama

Şalpazarı Konaklama açısından genel olarak yayla bulunmaktadır. Şalpazarı ilçesine gelen kişilerin otelde kalma imkanları bulunmaktadır. Şalpazarı ilçesine gelen bireylerin konaklama ihtiyaçlarını gidermek amaçlı apartlar ve pansiyonlar için rezervasyon yaptırabilirler. Şalpazarı ilçesine gelen kişilerin yayla evlerini kiralama imkanına da sahiptir. Şalpazarı ilçesi kişiler tarafından oldukça tercih edilen yerler arasında yer almaktadır.

Şalpazarı Gezilecek Yerler

Şalpazarı Gezilecek Yerler genel olarak eski zamandan kalma yapıtlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağasar Kalecik Kalesi

Şalpazarı ilçe merkezine bağlı Kalecik köyü içerisinde yer alan Ağasar Kalecik Bizans dönemine ait bir yapı olarak bilinmektedir. Ağasar Kalecik Kalesi boyutu 40 olarak bilinmektedir. Bizans zamanından kalma kaleler arasında yer alan Ağasar Kalecik Kalesi çok katlı bir kale olarak tahmin edilmektedir. Bizans zamanında etraftaki güvenliği korumak için karakol işlevi görüldüğü tahmin edilmektedir.

Acısu

Acısu, Şalpazarı üzerinde bulunan kaynak suyu olarak bilinmektedir. Acısu Şalpazarı ilçesine 7 kilometre uzaklıkta yer almakla beraber Acısu adı verilen pınardan doğal maden suyu çıkmaktadır. Acısu adı verilen pınardan akan maden suyu böbrek taşı ve böbrek kumu temizlendiği bilinmektedir. Kaynak suyu etrafında bulunan yeşillik Şalpazarı ilçesine gelen kişiler için piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Şalpazarı Konum için tıklayınız.
Şalpazarı Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Trabzon Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here