Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaTürkiyeSakaryaSakarya Gezilecek En İyi Yerler

Sakarya Gezilecek En İyi Yerler

-

Sizler için Sakarya Gezilecek En İyi Yerler listesi hazırladık. Marmara Bölgesi’nde yer alan Sakarya, İstanbuk gibi şehirlere yakınlığı ile ünlü bir yerdir. Gemişten günümüze kadar medeniyetlere ev sahipliği yapması ve inanılmaz güzellikteki doğal ortama sahip olması da insanları çeken nedenler arasında gösteriliyor. Düzce, Bolu ve Bilecik’e komşu olan şehir, Sakarya Nehri üzerine kuruludur. Coğrafi konumu nedeniyle de tarih boyunca sürekli göç almıştır. Bu yüzden şehirde hem tarihi hem de kültürel pek çok miras bulunmaktadır. Ancak Sakarya denildiğinde hepimizin aklına suları ve Karasu ilçesi geliyor. Şehirde iç içe geçmiş tarihi ve doğallığı keşfedebilirsiniz.

Sakarya Gezilecek En İyi Yerler

Sakarya Sapanca

Sapanca Gölü

Fay hatlarının hareketlenmesi sonucu oluşan Sapanca Gölü, son zamanlarda güzelliği nedeniyle oldukça popülerdir. Burada yemyeşil ağaçların suya yansımasını izlerken, piknik yapma fırsatına sahip olabilirsiniz. Sapanca Gölü yalnızca turistik amaçlı değildir aynı zamanda 80’den fazla kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Yayın, sazan ve turnabalığı’na da ev sahipliği yapan göle, bir gününüzü ayırmalı ve doğa ananın kollarına kendinizi bırakmalısınız.

Konum için tıklayınız.

Karasu Plajı

Türkiye’nin önde gelen plajları denilince akla gelen ilk yerlerden birisi de Karasu Plajı’dır. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle oldukça tercih edilen plaj hem yabancıların hem de yerlilerin favori mekanlarından birisidir. Karadeniz kıyısına sahip plaj gözü biraz korkutsa da, yerli halk tarafından kumunun iyileştirici özelliği olduğuna inanılıyor. Plajda fazla açılmadan yüzebilir, jet ski yapabilir ve doyasıya güneşlenebilirsiniz.

Adres: Yalı Mahallesi 187/1 Doğu Karadeniz Kümeevleri, 54500 Karasu/Sakarya
Konum için tıklayınız.

Justinianus Köprüsü

1500 yılı aşkın süredir ayakta kalmayı başaran tarihi köprü Justinianus, Bizans dönemine aittir. Tarih boyunca onlarca olaya tanık eden köprü, büyük 99 depremini bile birkaç çatlak ile atlamayı başardı diyebiliriz. Bizans döneminin en görkemli eserleri arasında sayılan köprünün hangi amaçla yapıldığı henüz bilinmiyor. Ancak Ayasofya ile yaşıt olduğu da bir gerçektir.

Adres: Beşköprü, Justinianos Köprüsü, 54050 Serdivan/Sakarya
Konum için tıklayınız.

Doğançay Şelalesi

Sakarya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden birisi de Doğançay Şelalesi’dir. Arabayla gitmeyi düşünüyorsanız da, yakınına arabanızı parkedip yürüme mesafesi sonrası alana ulaşabilirsiniz. Sonrasında kayalıklar arasında yer alan muhteşem şelaleye ulaşabilirsiniz.

Adres: Maksudiye, 54700 Geyve/Sakarya
Konum için tıklayınız.

Sakarya Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Türkiye’de bulunan ve ender görülen doğal güzellikler arasında yer alan Acarlar Longozu, eşsiz güzelliği ile ziyaretçileri büyülüyor. Yeşil ormanların ve sulak alanların bir araya geldiği bölge, pek çok kuş, bitki ve balıklara ev sahipliği yapıyor. Göçmen kuşların favori mekanlarından birisi olan longozda 12 adet endemik bitki türü de bulunuyor. Ayrıca dalgıçlara, ibislere, karabataklara, bataklık kuşlarına, gelinciklere ve sincaplara da rastlayabilirsiniz. Birinci derece doğa sit alanı olan Acarlar’a mutlaka uğramalı ve ufak bir gezi yapmalısınız.

Adres: Denizköy, 54500 Karasu/Sakarya
Konum için tıklayınız.

Davlumbaz Yaylası

Sakarya’nın AKyazı ilçesinde bulunan yayla genellikle Sülüklü Göl’e ulaşmak için kullanılıyor. Yaylada yerel halkın evlerini görebilirsiniz. Yayla’dan eşsiz manzarayı izleyerek Sülüklü Göl’e yürüyüş yapabilirsiniz. Doğaya doyabilir ve oksijen dolu bir nefes alma imkanına sahip olabilirsiniz. Daha sonrasında isterseniz göl yakınlarında yer alan Alabalık Çiftliği’ne uğrayabilir ve yemek molası verebilirsiniz.

Adres: Dokurcun, 54420 Akyazı/Sakarya
Konum için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol