Pazartesi, Eylül 20, 2021
Ana SayfaRehberGezi RehberiSafranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu Gezilecek Yerler

-

Karabük’ün bir ilçesi olan Safranbolu turistik açıdan önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla Safranbolu Gezilecek Yerler listesi de Safranbolu’ya gittiğinizde önemlidir. Eski adıyla Zafranbolu olarakta bilinir. Bu tarihi kent Osmanlı mimarisini tüm inceliklerine kadar gösteriyor. Meşhur olan evlerinin yanında gezilecek tarihi ve doğal yerleri de büyük bir önem arz ediyor. Gelenekleri, görenekleri, kültürü, tarihi ve yöresel lezzetleri ile bambaşka bir şehirde gezmeye hazır olun.

Safranbolu’ya Ne Zaman Gidilir?

Safranbolu gezisi planlıyorsanız şunu bilmeniz gerekir. Kış aylarında hava oldukça soğuktur. Yoğun bir kar yağışı altında kalır. Yaz aylarında da havalar sıcak olur. Ayrıca yaz mevsiminde yoğun bir turist ve ziyaretçi akınına uğradığı için oldukça kalabalıktır. Bu yüzden kenti gezmek için en iyi zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir.

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Safranbolu’ya kara yolu ve hava yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kastamonu Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı kente en yakın havalimanlarıdır. En yakını 136 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Safranbolu’yu gezmek için imkanınız varsa kendi aracınızla yoksa da araç kiralayarak gelmelisiniz.

Safranbolu Gezi Yerleri

Safranbolu Evleri

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Safranbolu Evleri, yüzyıllık bir tarihe sahiplik yapıyor. Kentin tam merkezinde 18. yüzyıldan kalma 2 binden fazla geleneksel Türk evi bulunuyor. Zamanla Safranbolu’nun sembolü haline gelmiştir. Bu evleri gidip mutlaka görmelisiniz. Evlerin temel özellikleri arasında klasik Türk ailelerinin ki gibi geniş aileler için yapılmış olmasıdır. Eski zamanlarda erkek çocuk evlenince ayrı eve çıkmaz, eşiyle ve ailesiyle birlikte yaşarmış. Evlerin alt katı da hayvanlar ve eşyalar için ayrılırmış.

Adres: Atatürk, Safranbolu/Karabük
Konum için tıklayınız.

Kaymakamlar Müze Evi

Eski dönemlerden kalma yani 18. yüzyıldan bugüne kadar ki Türk yaşantısını bu müzede görebilirsiniz. Bu sayede kültürünüzü, geçmişinizi ve yaşama biçimlerini daha iyi öğrenebilirsiniz. 1981 yılında açılan müze evi, zaman içerisinde restorasyondan geçerek günümüzdeki haline getirilmiştir.

Adres: Çeşme, Hıdırlık Ykş. Sk. No:2, Safranbolu/Karabük
Giriş Ücreti: 3 TL
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
Konum için tıklayınız.

Karabük Safranbolu

Yörük Köyü

Türkmen köylerinden birisi olan Yörük Köyü’ne mutlaka uğramalı ve Filiz Teyze’nin anlattıklarını dinlemelisiniz. Sizlere en güzel biçinde şehri ve kültürünü anlatacaktır. Eski zamanlardan bugüne kadar yaşam tarzını değiştirmeyen köyü Safranbolu gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Adres:  Yörük/Safranbolu/Karabük
Konum için tıklayınız.

Kristal Teras

Muhteşem bir manzaraya şahitlik etmek istiyorsanız burası tam size göre. Buradan mükemmel kanyonun görüntüsünü izleyebilirsiniz. Kayaların arasından fışkıran yeşillikler adeta tablodan çıkmışcasına bir görüntü oluşturuyor. İsterseniz kanyonun atında at gezisi de yapabilirsiniz.

Adres: İncekaya Cd., Tokatlı/Safranbolu/Karabük
Giriş Ücreti: 5 TL
Konum için tıklayınız.

Cinci Hanı

1645 yılında yaptırılan Cinci Hanı şehrin tam merkezinde bulunuyor. Kim tarafından yaptırıldığı tam olarak bilinmiyor. 19. yüzyılda kervansaray olarak kullanılan handa  günümüzde cafe, otel ve restoran bulunuyor.

Adres: Çeşme, Cinci Han Sk. No:10, Safranbolu/Karabük
Telefon: 0370 712 06 90
Konum için tıklayınız.

Yazıköy Su Değirmeni

Yazıköy’de bulunan su değirmeni yaklaşık 200 yıllıktır. O zamandan beridir de aksamadan çalışmaya devam ediyor. Halen aktif şekilde kullanılan değirmenden un, salep ve elektrik elde ediliyor. Değirmenin ayırt edici özellikleri arasında ise soğuk ürün çıkarmasıdır. Safranbolu gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Adres: Yazıköy Mağara Deresi, Düzce Kanyonu, Safranbolu, Karabük
Telefon: (0370) 743 21 50
Konum için tıklayınız.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,005TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,508TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone