Cumartesi, Haziran 8, 2024
Ana SayfaHobilerRüzgâr Sörfü İçin Gerekli Malzemeler

Rüzgâr Sörfü İçin Gerekli Malzemeler

-

Rüzgâr Sörfü İçin Gerekli Malzemeler bazı malzemelere ihtiyaç vardır. Rüzgâr sörfü sporunu başarıyla gerçekleştirebilmek için öncelikle bazı malzemeleri temin etmek gerekmektedir. Bu malzemeler ise şu şekildedir;

Rüzgâr Sörfü İçin Gerekli Malzemeler

Board (Sörf Tahtası)

Sörf tahtaları, ilgili sporu gerçekleştirirken sizi su üzerinde tutmaya yarayan önemli bir malzeme olacaktır. Bilindiği gibi sporcuların seviyelerine göre tahtaların boyutlarında da değişiklikler söz konusu olacaktır. Öyle ki yeni başlayan sporcular için hacmi en az 200 litre olan ve salmalı özellik taşıyan beginnerlar kullanılır. Orta düzeydeki sörfçüler için de ortalama 150 litre olan sörf tahtası tercih etmektedirler. Daha ileri seviyedeki sporcular ise ortalama 100 litre olan sörf tahtalarıyla sporlarını icra etmektedirler. Bilindiği gibi sörf tahtalarının hacmi azaldıkça üzerlerinde durmak da o kadar zor hale gelir.

Sail (Yelken)

Yelken, rüzgâr sörfünde, rüzgârı olması gereken şekilde kullanmanızı sağlayacak olan ve bu sayede de denizde başarıyla ilerlemenize olanak sağlayacak önemli bir malzemedir. Yelken büyüklüğü, rüzgârın daha aktif kullanılmasıyla doğru orantılı olacaktır. Bu nedenle çok daha sert ve de rüzgârlı havalarda yaklaşık 5 metrelik yelken kullanımı sağlanmalıyken, rüzgârın daha az olduğu havalarda ise 7 metreye yakında yelkenlerin tercih edilmesi şarttır.

Rüzgâr Sörfü İçin Gerekli Malzemeler

Mast (Direk)

Rüzgâr sörfü yaparken yelkenin dik durması gerekir. Bunu sağlayacak olan malzeme ise şüphesiz ki mast’tır. Genellikle 2 parçadan oluşmaktadırlar. Direklerin karbon oranlarına göre mastın ağırlıkları ve de esnekliklerinde değişiklikler meydana gelecektir. Bu sporu profesyonel anlamda icra eden kişiler genellikle yüzde yüz karbon direkleri tercih etmektedirler.

Boom (Bumba)

Rüzgâr sörfünde hangi yöne gidecekseniz, sizleri o yöne götürecek olan malzemelere bumba ismi verilmektedir. Aynı zamanda boomlar tutularak gidilecek olan yön ve de rüzgârın ne kadar alınacağını da belirlemek mümkün olacaktır. Bu tür malzemelerde de yine karbon oranı çok önemli olacaktır.

Rüzgâr Sörfü İçin Gerekli Malzemeler adlı makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.Sörf ile alakalı diğer bilgiler için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol