Ana Sayfa Hobiler Rüzgâr Sörfü İçin Gerekli Malzemeler

Rüzgâr Sörfü İçin Gerekli Malzemeler

-

Rüzgâr sörfü sporunu başarıyla gerçekleştirebilmek için öncelikle bazı malzemeleri temin etmek gerekmektedir. Bu malzemeler ise şu şekildedir;

  • Board (Sörf Tahtası)

Sörf tahtaları, ilgili sporu gerçekleştirirken sizi su üzerinde tutmaya yarayan önemli bir malzeme olacaktır. Bilindiği gibi sporcuların seviyelerine göre tahtaların boyutlarında da değişiklikler söz konusu olacaktır. Öyle ki yeni başlayan sporcular için hacmi en az 200 litre olan ve salmalı özellik taşıyan beginnerlar kullanılır. Orta düzeydeki sörfçüler için de ortalama 150 litre olan sörf tahtası tercih etmektedirler. Daha ileri seviyedeki sporcular ise ortalama 100 litre olan sörf tahtalarıyla sporlarını icra etmektedirler. Bilindiği gibi sörf tahtalarının hacmi azaldıkça üzerlerinde durmak da o kadar zor hale gelir.

  • Sail (Yelken)

Yelken, rüzgâr sörfünde, rüzgârı olması gereken şekilde kullanmanızı sağlayacak olan ve bu sayede de denizde başarıyla ilerlemenize olanak sağlayacak önemli bir malzemedir. Yelken büyüklüğü, rüzgârın daha aktif kullanılmasıyla doğru orantılı olacaktır. Bu nedenle çok daha sert ve de rüzgârlı havalarda yaklaşık 5 metrelik yelken kullanımı sağlanmalıyken, rüzgârın daha az olduğu havalarda ise 7 metreye yakında yelkenlerin tercih edilmesi şarttır.

  • Mast (Direk)

Rüzgâr sörfü yaparken yelkenin dik durması gerekir. Bunu sağlayacak olan malzeme ise şüphesiz ki mast’tır. Genellikle 2 parçadan oluşmaktadırlar. Direklerin karbon oranlarına göre mastın ağırlıkları ve de esnekliklerinde değişiklikler meydana gelecektir. Bu sporu profesyonel anlamda icra eden kişiler genellikle yüzde yüz karbon direkleri tercih etmektedirler.

  • Boom (Bumba)

Rüzgâr sörfünde hangi yöne gidecekseniz, sizleri o yöne götürecek olan malzemelere bumba ismi verilmektedir. Aynı zamanda boomlar tutularak gidilecek olan yön ve de rüzgârın ne kadar alınacağını da belirlemek mümkün olacaktır. Bu tür malzemelerde de yine karbon oranı çok önemli olacaktır.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone