Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaKültür SanatRumeli Hisarı (Ulaşım, Giriş Ücreti)

Rumeli Hisarı (Ulaşım, Giriş Ücreti)

-

Boğazın güvenliğini sağlamak amacıyla Fatih tarafından Anadolu Hisarı’nın tam karşısına yaptırılmıştır. Rumeli Hisarı’nın inşa süreci 15 Nisan 1452’de resmen başlamıştır. Yapının ne zaman tamamlandığı ise bilinmemektedir. Tarihin bazı noktalarında dört ay, bazı noktalarında ise 139 günde bitirildiği söylenmektedir.

Hisarın yapımında kullanılanlar Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden getirtilmiş. Rumeli Hisarı’ndaki parça taşlar ise, Bizans’ın çevredeki harap yapılarından sökülmüş. Hisarın yapımında çok sayıda insan çalışmıştır. Şu anda Rumeli Hisarı müze ve tiyatro olarak kullanıyor. Özellikle yaz sezonunda yerli ve yabancı bir çok organizasyona ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı Bölümleri;

Her bir bölümü bir paşanın denetimine verilmiş. Hisarda bulunan 3 büyük kuleye ise Saruca, Halil ve Zağanus paşalarının isimleri verilmiş. Saruca Paşa ve Halil Paşa kuleleri zeminleriyle birlikte hisar toplam 9 katlıdır. 3 büyük kulenin yanında Hisarda çeşitli boyutlarda 13 adet burç bulunuyor. Hisarın içinde gezebileceğiniz bir müze yok. Toplar, gülleler ve Haliç’in kapatılmasında kullanıan zincir bahçede sergileniyor.

Giriş ücreti: 10 TL’dir. Çarşamba günleri hariç açılış saati sabah 09:00’dur. Müzekart geçerlidir.

İstanbul Rumeli Hisarı

Adres: Ru1meli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul
Çalışma Saatleri: 09:00
Konum için tıklayın.

İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol