Home Kültür Sanat Rumeli Hisarı (Ulaşım, Giriş Ücreti)

Rumeli Hisarı (Ulaşım, Giriş Ücreti)

0
1228
İstanbul Rumeli Hisarı

Boğazın güvenliğini sağlamak amacıyla Fatih tarafından Anadolu Hisarı’nın tam karşısına yaptırılmıştır. Rumeli Hisarı’nın inşa süreci 15 Nisan 1452’de resmen başlamıştır. Yapının ne zaman tamamlandığı ise bilinmemektedir. Tarihin bazı noktalarında dört ay, bazı noktalarında ise 139 günde bitirildiği söylenmektedir.

Hisarın yapımında kullanılanlar Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden getirtilmiş. Rumeli Hisarı’ndaki parça taşlar ise, Bizans’ın çevredeki harap yapılarından sökülmüş. Hisarın yapımında çok sayıda insan çalışmıştır. Şu anda Rumeli Hisarı müze ve tiyatro olarak kullanıyor. Özellikle yaz sezonunda yerli ve yabancı bir çok organizasyona ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı Bölümleri;

Her bir bölümü bir paşanın denetimine verilmiş. Hisarda bulunan 3 büyük kuleye ise Saruca, Halil ve Zağanus paşalarının isimleri verilmiş. Saruca Paşa ve Halil Paşa kuleleri zeminleriyle birlikte hisar toplam 9 katlıdır. 3 büyük kulenin yanında Hisarda çeşitli boyutlarda 13 adet burç bulunuyor. Hisarın içinde gezebileceğiniz bir müze yok. Toplar, gülleler ve Haliç’in kapatılmasında kullanıan zincir bahçede sergileniyor.

Giriş ücreti: 10 TL’dir. Çarşamba günleri hariç açılış saati sabah 09:00’dur. Müzekart geçerlidir.

İstanbul Rumeli Hisarı

Adres: Ru1meli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul
Çalışma Saatleri: 09:00
Konum için tıklayın.

İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here