Ana Sayfa Mekanlar Haftasonu Planları Rize'de Gezilecek Yerler

Rize’de Gezilecek Yerler

-

Karadeniz’in incisi Rize harika doğası ve el değmemiş güzellikleri ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Bambaşka lezzetli yemekleri, samimi ve içten insanları ile gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında farklı bir güzelliğe bürünen şehir hem yurt içi hem de yurt dışından insanları çekerek kendine hayran bırakıyor. Bol oksijene doyabileceğiniz Rize, yaylaları, kaleleri, şelaleleri ve yemyeşil tabiatı ile turizm merkezidir.

Yılın on iki ayı ziyaretçilerini ağırlayan şehirde Ayder Yaylası’nda eşsiz manzarayı izleyebilir, Fırtına Deresi’nin hırçın sularında rafting yaparak macera dolu bir gezi yaşayabilirsiniz. Beton binaların ve şehrin gürültüsünden uzaklaşarak doğayla iç içe kuş ve su sesleri eşliğinde inanılmaz bir tatil yapabilirsiniz.

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası

Sahip olduğu bitki örtüsü ve el değmemiş muhteşem doğal güzellikleri ile Rize gezilecek yerler arasında yer alıyor. Anzer Yaylası’nda yürüyüşe çıkabilir, lezzetli mi lezzetli Anzer Balı’ndan tadabilirsiniz.

Ayder Yaylası

Çamşıhemşin ilçesinde yer alan Ayder’de bol oksijene doyabilirsiniz. Yemyeşil havası ve rengarenk çiçeklere sahip yapan yayla, ülkemizin en güzel yaylasıdır. Yaylarda hem doğa yürüyüşü yapabilir hem de şifalı Ayder Yaylası kaplıcalarına girebilirsiniz. Muhteşem manzaraya karşı yörenin en özel yemeği muhlama eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Palovit Şelalesi

 Palovit Şelalesi

Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Palovit Şelalesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Dik kayaların ve yemyeşil ağaçların akan coşkulu su görenleri hayan bırakıyor. Palovit Şelalesi’nde doğa yürüyüş yapabilir ve mesire alanında piknik yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Fırtına Deresi

Yerli halk tarafından Büyük Dere olarak adlandırılan Fırtına Deresi, 57 kilometre uzunluğundadır. Kaçkar Dağları’nın yemyeşil ormanları arasında akarak uzanan derede ülkemizin en iyi ve en önemli rafting parkuru bulunmaktadır. Fırtına Deresi, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen raftingcileri ağırlıyor.

Rize Kalesi

Rize merkezde bulunan Rize Kalesi, hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen ziyaretçi akınına uğramaktadır. Cenevizliler tarafından yapılan kale, görkemli yapısı ile Rize’nin sembollerinden biri haline gelmiştir. Kalenin yanındaki çay bahçesinde soluklanırken, şehrin enfes manzarasını tepeden izleyebilirsiniz.

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası

Rüzgarlı Vadi olarakta bilinir. Yaylada hem doğa yürüyüşü yapabilir hem de içerisinde bulunan bungalov evlerde konaklama yapabilirsiniz. Yaylada kaldığınız süre boyunca gün batımının en güzel örneğini bulutları arkasındaki manzaradan izleyebilirsiniz.

Pileki Mağarası

Rize’nin İyidere ilçesinde bulunur. Milattan önce insan eliyle yapılmış bir mağaradır. Mağaranın içerisinde milattan önceki zamanlardan 1970’li yıllara kadar Pileki Taşı çıkarılmıştır. Mağaranın içinde insan eliyle oyularak yapılmış tüneller, odalar, göller ve kuyular bulunmaktadır.

Kaçkar Dağları

Rize’nin Çamlıhemşin sınırları içerisinde bulunur. 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. PEk çok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Kaçkar Dağları, ülkemizin el değmemiş nadir güzellikleri arasında yer alır.

enyuva Köprüsü

Şenyuva Köprüsü

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Şenyuva Köprüsü ülkemizin en eski köprülerinden biridir. Fırtına Deresi üzerinde konumlanır. Yerli halk arasında Çinçiva Köprüsü olarak da bilinir.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone