Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaDiğerRamazan Ne Zaman Bitiyor?

Ramazan Ne Zaman Bitiyor?

-

Ramazan Ne Zaman Bitiyor? Müslümanlar bereket ve rahmet ayı olarak gelen Ramazan ayını çok sevmektedirler. Bu ayda insanlar nefislerini kontrol etmek ve dizginlemek amacı ile oruç tutarlar. Ancak her Ramazan ayında olduğu gibi bu on bir ayın sultanı hakkında merak edilen birçok husus mevcuttur. Bunlardan birisi de Ramazan ne zaman bitiyor sorusu olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ise Ramazan ayının 12 Mayıs günü biteceği söylenmektedir.

Ramazan Ne Zaman Bitiyor?

Kadir Gecesi Ne Zaman?

Müslümanların komple Ramazan ayı ile ilgili merak ettikleri birçok şey bulunur. Bunlardan birisi de kadir gecesi ne zaman sorusuyla gelmektedir. Bu gecenin Müslümanlar için çok büyük bir önemi vardır. Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı’ olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021 günü meydana gelecektir.

Kadir gecesi, Yüce Allah’ın Kuran’ın indirilmeye başlamasını başlattığı gündür. Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi tüm Müslümanlar için büyük önem taşımaktadır. Bugün ki belki de her günden daha değerlidir. Bu yüzden Müslümanlar için çok önemli bir yere sahiptir.

Ramazan Ayı Önemi

Kişiler Ramazan ayına çok önem vermektedir. Her yıl bu dönemde oruç tutulmaktadır. Oruçlar sayesinde insanlar nefislerini körleyerek kendilerini dizginlemeyi öğrenmektedir. Ramazan ayı önemi birçok insan tarafında çokça araştırılan konulardan birisi olmaktadır.

Ramazan ayını önemli kılan nedenlerden birisi de Kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da Ramazan ayından insanları kurtuluş yoluna götüren ve doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır diye bahsetmiştir.

Neden Oruç Tutulmalıdır?

Kişilerin Ramazan ayı ile ilgili merak ettikleri birçok husus bulunmaktadır. Bu denli merak edilen hususlardan birisi de oruç ile ilgili olmaktadır. Kişilerin sordukları sorulardan birisi de neden oruç tutulmalıdır sorusu olmaktadır. Bu sorunun cevabını mantık yoluyla bulmak çok kolay olacaktır. Müslüman insanlar herhangi bir menfaat düşüncesi ile değil de sadece Allah’ın emri olduğu için ve onun rızasını kazanmak maksadıyla oruç tutmalıdır. Orucun, bedene ve topluma kazandırdığı hususların bulunması ile beraber, insan orucu bunlar için değil sadece Allah emrettiği için tutmalıdır.

Diyanet’in sitesinden güncel iftar ve sahur saatlerine ulaşabilirsiniz.
Ramazan Ayı ile alakalı diğer yazılar için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol