Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaDiğerRamazan Ayı Takvimi

Ramazan Ayı Takvimi

-

Ramazan Ayı Takvimi oldukça önemlidir. Tüm Müslümanlar bereket ve rahmet ayı olarak gelen Ramazan ayını çok sevmektedirler. Bu ayda insanlar nefislerini kontrol etmek ve dizginlemek amacı ile oruç tutarlar. Ancak her Ramazan ayında olduğu gibi bu on bir ayın sultanı hakkında merak edilen birçok husus mevcuttur. Bunlardan birisi de Ramazan ayı takvimi olmaktadır. Ramazan ayı ilk sahur 12 Nisan gecesini 13 Nisan’a bağlayan gece gerçekleşecek. En hayırlı ay olarak nitelendirilen Ramazan ayı için geri sayım başladı. Sahur, imsak ve iftar vakitleri Ramazan imsakiyesi içerisinde yer alıyor.

Bu imsakiyeye göre ana hatlar ile şunlar söylenebilir; Türkiye genelinde Ramazan’ın ilk imsakı Ardahan ve Iğdır’da, ilk iftar ise Hakkari’de açılacak. Yüce Allah Kur’an’da Ramazan ayından insanları kurtuluş yoluna götüren ve doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır diye bahsetmiştir.

Ramazan Ayı Takvimi

İlk Oruç Günü

Müslümanlar Ramazan ayına çok önem vermektedir. Her yıl bu dönemde oruç tutulmaktadır. Oruçlar sayesinde insanlar nefislerini körleyerek kendilerini dizginlemeyi öğrenmektedir. Ancak bu durumda merak ettikleri birçok husus bulunmaktadır. Merak edilen şeylerden birisi de ilk oruç günü olmaktadır. Ramazan ayında ilk oruç günü 12 Nisan gecesini 13 Nisan’a bağlayan gece gerçekleşecek. ve 13 Nisan’da ilk oruç tutulacaktır.

İnsanlar herhangi bir menfaat düşüncesi ile değil de sadece Allah’ın emri olduğu için ve onun rızasını kazanmak maksadıyla oruç tutmalıdır. Orucun, bedene ve topluma kazandırdığı hususların bulunması ile beraber, insan orucu bunlar için değil sadece Allah emrettiği için tutmalıdır.

Kadir Gecesi Ne Zaman?

Kişilerin komple Ramazan ayı ile ilgili merak ettikleri birçok şey bulunur. Bunlardan birisi de Kadir gecesi ne zaman sorusuyla gelmektedir. Bu gecenin Müslümanlar için çok büyük bir önemi vardır. Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı’ olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021 günü meydana gelecektir. Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilen Kadir gecesi insanlar için birçok bakımdan merak uyandırmaktadır.

Bu gece Kuran’ın indirilmeye başlamasını başlattığı gündür. Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi tüm Müslümanlar için büyük önem taşımaktadır. Bugün ki belki de her günden daha değerlidir.

Diyanet’in sitesinden güncel iftar ve sahur saatlerine ulaşabilirsiniz.
Ramazan Ayı ile alakalı diğer yazılar için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol