Ana Sayfa Şehirler Denizli Pamukkale Travertenleri Gezi Notları

Pamukkale Travertenleri Gezi Notları

-

Benzersiz görünümü dünyada ve ülkemizde oldukça ilgi çeken Pamukkale Travertenleri, bir mucizedir diyebiliriz. Görüntüsüyle iç ferahlatır ve ayı zamanda şifalı suya sahiptir. Sağlıklı bir tatil fırsatı sunan bölgede, Hierapolis Antik Kenti’de bulunuyor.

Travertenler Nasıl Oluştu?

Yüksek dozda kekler içeren suyun oksijen ile teması sonucunda travertenler oluşuyor. İçerisine bir de termal su çıkınca ortaya bu şaheser çıkıyor. Travertenlerde su sıcaklığı 35 derece ile 100 derece arasında değişkenlik gösteriyor. Bölgede ise tam 17 tane termal su kaynağı bulunuyor. 2300 yıldır şifa merkezi olarak kullanılan alan, kalp ve damar hastalıkları, cilt ve romatizma gibi önemli hastalıklar başta olmak üzere diğer pek çok hastalığa da şifa veriyor. Travertenler, kendi kendine oluşan doğal bir mucizedir.

Pamukkale Travertenleri Ücretli Mi?

Travertenlere giriş ücretlidir. Ödediğiniz ücret de belirli bir saat için geçerli oluyor Pamukkale Travertenleri’nde giriş çıkış saati hiçbir zaman değişmiyor. Sabah 000 akşam 17.00 açık oluyor. Giriş ücreti şu an 35Tl’dir. Ayrıca havuza girmek isterseniz de 32 TL daha ödemeniz gerekiyor. Müze kart sahibiyseniz giriş ücretsizdir. Termal havuz her mevsimde 36 derece sıcaklıkta bulunuyor. Bir deprem sonucu oluştuğu söylenilen havuzun, Romalıların vazgeçilmez bir şifa kaynağıymış.

Pamukkale Travertenleri Konaklama

Bir ara çıkan haberlerde Pamukkale Travertenleri’nin karardığını görmüştük. Bunun üzerine çevre bulunan ne varsa kapatılıp, etrafı da imara kapatıldı. Pamukkale Travertenlerine ait oteller ise bu doğal güzelliğe zarar veremeyecek uzaklıkta bulunuyor. Bölgede her bütçeye göre otel yer alıyor. Otellerin çoğunda da termal su bulunuyor. Tam anlamıyla bir sağlık gezisi olan travertenleri, gidip mutlaka görmelisiniz.

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir?

Öncellikle Denizli şehir merkezine ulaşmanız gerekiyor. Merkezden, travertenlere toplamda 18 km yol bulunuyor. Özel aracınızla gelecekseniz D585 karayolundan tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır. Toplu taşıma ile binecekseniz merkezde inip, minibüs, taksi, otobüs gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone