Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaTürkiyeBursaOsmangazi Gezilecek Yerler

Osmangazi Gezilecek Yerler

-

Adını Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’den alan Osmangazi Gezilecek Yerler ilçesi, Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş bir ilçedir. Bursa iline 9 km uzaklıkta olan Osmangazi ilçesi aynı zamanda da ilin en büyük ilçesidir. Bu bölgede henüz net bir bilgiye ulaşılmasa da MÖ 4000’li yıllarda çeşitli yerleşimlerin olduğu saptanmıştır. Osman Bey tarafından Bursa kuşatılmadan önce Bizans dönemini yaşayan bölgede farklı yapılar görülür.

Doğu kısmında Gökdere Vadisi, batı kısmında Nilüfer Deresi ve Yeni Mudanya Yolu, kuzey kısmında ise Katırlı Dağları, Nilüfer Çayı ve Bursa Ovası bulunan Osmangazi ilçesi doğal güzelliklerinin cenneti konumundadır. Çevre il ve ilçelere de yakın olmasıyla Osmangazi ilçesi oldukça gelişmiş bir yerleşim yeridir. Mudanya Limanı’na 31 km, Yalova iline 74 km ve Gemlik ilçesine 30 km uzaklıkta olması ilçenin gelişmesine katkı sağlar.

Osmangazi’ye Ulaşım

Osmangazi’ye ulaşım sağlamak merkezi bir ilçe olduğu için oldukça kolaydır. Kişiler feribotlarla, şehirlerarası otobüslerle ya da uçakla ilçeye seyahat edebilirler. Bursa’nın en önemli ilçelerinden birisi olması nedeni ile her yerden kolay ulaşım sağlanmaktadır.

Osmangazi Konaklama

Osmangazi’de yer alan beş yıldızlı oteller de apart oteller kadar dikkat çekmektedir. Şehirdeki tarihi dokular otellerde de yansıtılmaktadır. Yılın her dönemi turist çeken bir bölge olduğu için rezervasyonsuz gidilmesi durumunda oteller dolu olabilir. Bu nedenle kişilerin önceden rezerve yaparak kalacağı otelle iletişime geçmesi tavsiye edilir.

Osmangazi Gezilecek Yerler

Adını Osman Bey’den almış olan Osmangazi gezilecek yerler alternatifi oldukça fazladır. Her sene binlerce turist bu ilçeye akın etmektedir.

Osmangazi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin 1324 yılında vefatından sonra yapılan türbesidir. Oğlu Orhan Bey’e yaşarken buraya gömülmek istediğini bizzat söylemiştir.

Abdal Köprüsü

Bursa’nın tarihini en iyi yansıtan eserler arasındadır. 520 santim genişliğindedir ve 12 göze sahiptir. Köprünün suya yüksekliği ise 4 buçuk metre olarak yapılmıştır. Eski zamanlarda araçlara açık olan köprü 1978 yılında trafiğe kapatılmıştır.

Bursa İpek Hanı

Şehirdeki en büyük hanlardan birisidir ve Bakırcılar Çarşısı ile yan yana inşa edilmiştir. Eski zamanlarda ipek tüccarlarını ağırladığı için bu ismi almıştır.

Osmangazi Konum için tıklayınız.
Osmangazi Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bursa Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol