Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaDiğerOruç Nasıl Tutulmalı?

Oruç Nasıl Tutulmalı?

-

Ramazan ayı içinde olduğumuz için insanların aklına bazı sorular gelebiliyor. Bunlardan biri de Oruç Nasıl Tutulmalı? Genel itibari ile bakıldığında ülkenin çoğunluğu Müslüman ve herkes oruç tutuyor. Ancak bu eylemi gerçekleştirmeden önce kesinlikle oruç tutmanın getirilerine bakılması gerekmektedir. Peki, oruç nasıl tutulmalı? Oruç ibadeti sadece bize mahsus değil, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle bizden önceki ümmetlere de peygamberlere de emredilmiş bir ibadet şeklidir. Kişiler Ramazan ayına çok önem vermektedir.

Oruç Nasıl Tutulmalı?

Her yıl bu dönemde oruç tutulmaktadır. Oruçlar sayesinde insanlar nefislerini körleyerek kendilerini dizginlemeyi öğrenmektedir. Ramazan ayı önemi birçok insan tarafında çokça araştırılan konulardan birisi olmaktadır. Ramazan ayını önemli kılan nedenlerden birisi de Kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da Ramazan ayından insanları kurtuluş yoluna götüren ve doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır diye bahsetmiştir.

Neden Oruç Tutulmalıdır?

Kişilerin Ramazan ayı ile ilgili merak ettikleri birçok husus bulunmaktadır. Bu denli merak edilen hususlardan birisi de oruç ile ilgili olmaktadır. Kişilerin sordukları sorulardan birisi de neden oruç tutulmalıdır sorusu olmaktadır. Bu sorunun cevabını mantık yoluyla bulmak çok kolay olacaktır. Müslüman insanlar herhangi bir menfaat düşüncesi ile değil de sadece Allah’ın emri olduğu için ve onun rızasını kazanmak maksadıyla oruç tutmalıdır. Orucun, bedene ve topluma kazandırdığı hususların bulunması ile beraber, insan orucu bunlar için değil sadece Allah emrettiği için tutmalıdır.

Kimler Oruç Tutamaz?

Kişilerin merak edip sürekli olarak sordukları sorular elbette çok fazladır. Bunlar arasında ise en çok merak edilenlerden birisi kimler oruç tutamaz sorusu olmaktadır. Sağlık açısından engeli olan, hastalığı olanların doktor oruç tutmasını uygun görmediği durumda oruç tutma mecburiyetleri kesinlikle yoktur. Doktorların uyarılarına kesinlikle uymak gerekir. Çünkü insan hayatı, insan sağlığı her şeyden önce gelir. Ayrıca, bebeği olan, emziren kadınlar ile hamile olan kadınlar da oruçtan muaftır. Bebekleri büyüdüğünde emzirmeleri tamamlandığında tutamadıkları günleri kaza edebilirler.

Oruç Bozulursa Ne Yapılmalıdır?

İnsanlar oruç tutarken bazı durumlarda sıkıntılar yaşayabilmektedir. Peki, istemeden oruç bozulursa ne yapılmalıdır. Oruç bozulduğu takdirde mazeret olması nedeniyle bozulduğundan bir günlük bozulan oruca karşılık bir gün oruç kaza edilmelidir.

Diyanet’in sitesinden güncel iftar ve sahur saatlerine ulaşabilirsiniz.
Ramazan Ayı ile alakalı diğer yazılar için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol