Ana SayfaRehberTürkiyeOrtaköy Gezilecek Yerler

Ortaköy Gezilecek Yerler

-

Aksaray Ortaköy Gezilecek Yerler, Türkiye sınırları içerisinde gezebileceğiniz en güzel ilçelerden biridir. Aksaray’a bağlı olan ilçenin oldukça şirin olduğunu söyleyebiliriz. İsmi nedeniyle İstanbul’u anımsatsa da aslında farklı bir yerde bulunmaktadır. İl merkezine 53 kilometre uzaklıkta bulunur. Nevşehir ile arasında ise 67 kilometrelik bir mesafe vardır.

Ortaköy Gezilecek Yerler

Ortaköy Tarihi Hakkında Bilgiler

Aksaray Ortaköy, Hititler döneminden bu yana kadar aktif bir şekilde yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Ayrıca Frigler, Persler, Bizanslılar ve Romalılar tarafından da kullanılmıştır. 395’li yıllarda Bizans’ın hüküm sürdüğü topraklar, 1071 Malazgirt zaferiyle birlikte yeni bir döneme yelken açmıştır. Çeşitli bölgelerden getirilen Türkmenler ile bölge Türkleştirilerek günümüzdeki halini almıştır. Bununla birlikte Osmanlı hakimiyetine giren Ortaköy, 1957 yılında Niğde’nin bir belediyesi olmuştur. Daha sonrasında ise 1989 yılında Aksaray’ın Ortaköy ilçesi olmuştur.

Aksaray Ortaköy Gezilecek Yerler Nelerdir?

Bölgede gezilecek yer bakımından pek fazla bir yer bulunmamaktadır. Ancak İç Anadolu’nun tüm güzelliklerini içerisinde barındırır. Aksaray Ortaköy, Kızılırmak bölgesinde yer alır. Bozkırın en güzel havasını burada yaşayabilirsiniz. Gezilecek yerler bakımından ise şöyle bir liste yapmak mümkündür.

Ortaköy Ozancık Yeraltı Şehri

Ozancık kasabasında bulunur. Bizans döneminden kalma olan yer altı şehrini mutlaka görmelisiniz. Yaklaşık 3 kilometrelik bir alan üzerinde kurulan şehir, kayaların oyulmasıyla oluşmuştur. Üst kısmı mezarlıktır. Şehrin içerisinde bir insanın yaşayabileceği şekilde her şey düşünülmüştür. Havalandırma bacaları, depolar, odalar, su yolları gibi bölümler vardır. Ayrıca şarap ve peynir yapımının da oldukça yaygın olduğu görülmektedir. Bunlar için ayrı odalar bile yapılmıştır.

Aksaray Ortaköy Nasıl Gidilir?

Aksaray Ortaköy’e gitmek oldukça kolaydır. Öncelikle Aksaray şehrine ulaşmanız gerekmektedir. Hava yolu ve kara yolu aracılığıyla Türkiye’nin her bir bölgesinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezine geldikten sonra ise isterseniz araç kiralayabilir ya da toplu taşıma araçlarıyla bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.
Konum için tıklayınız.

Aksaray Gezi Rehberi için tıklayınız.

Ortaköy Gezilecek Yerler
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
15,985TakipçilerTakip Et
315TakipçilerTakip Et
2,587TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x