Home Türkiye Bursa Orhangazi Gezilecek Yerler

Orhangazi Gezilecek Yerler

0
465
Orhangazi Gezilecek Yerler

Orhangazi Gezilecek Yerler şehir merkezine 45 kilometre uzakta yer alır. İznik Gölü’nün batısında bulunur. Yerleşim tarihçesi Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarına kadar uzanır. Orhangazi ilçesi 1362 yılında Osmanlı Devleti’nin 2. Padişahı olan Orhan Bey tarafından kurulmuştur. Orhan Bey bu ilçeye kendi adını verdiği bir camii ve hamam yaptırmış ve yakınlardaki Türk topluluklarını bu bölgeye yerleştirmiştir.

İlk kurulduğu dönemlerde adı Pazarköy olan ilçe 1913 yılında Orhangazi adını almıştır. 1920’de yaşanan ve 2 yıl süren İstiklal harbi sırasında en karanlık ve talihsiz dönemini yaşayan Orhangazi ilçesi Yunan işgaline uğramıştır. İşgalden kurtulan ilçenin her yeri bertaraf olduğu için kaymakamlık belirli bir süre ilçeye bağlı Gürle köyünde görevini sürdürmüştür.

Orhangazi’ye Ulaşım

Orhangazi’ye ulaşım sağlamak isteyen kişiler denizyolu, hava yolu ya da karayolunu tercih edebilirler. Uçakla seyahat etmek isteyen kişiler öncelikle Yenişehir Havalimanı’na iniş yapmalıdır. Ardından İznik’e gidilebilir ve İznik’ten ilçeye giden araçlara binilerek ulaşım sağlanabilir.

Küçük şehirlerden Orhangazi’ye direkt olarak kalkan otobüs bulunmamaktadır. Bu nedenle kişiler öncelikle Bursa merkeze seyahat etmeli, ardından ilçe arabalarını kullanmalılardır.

Orhangazi Konaklama

Tarihi yapısı ile dikkat çeken Orhangazi beş yıldızlı otellerin yanı sıra doğa ile iç içe olmaya imkan veren otellere de sahiptir. Bu nedenle kişiler isterlerse lüks otellerde konaklayabilir ya da yeşillikler içerisinde tatil yapabilirler.

Orhangazi Gezilecek Yerler

Orhangazi Gezilecek Yerler

Orhangazi gezilecek yerler genel olarak tarihi dokusu ile dikkat çeker. İlçede yer alan turistik yerlerin birçoğu Osmanlı Devleti dönemine aittir.

Alis Yürüyüş Yolu

Mesire alanının büyüklüğü ve yeşilliği ile Alis yürüyüş yolu turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden birisidir.

Keramet Kaplıcası

Turistlerin şifa amacı ile ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Kaplıcada yer alan suların birçok farklı hastalığa şifa olduğuna inanılır. Yılın her mevsiminde binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Orhangazi Hamamı

14. yüzyılda Orhan Bey tarafından yaptırılan bir hamamdır. Külliyenin içerisinde yer alan yapılardan birisi olan hamam, 20. Yüzyılda çarşıda çıkan yangın sonucunda zarar görmüştür. Zarar gören yerler onarıldıktan sonra hamamın bir kısmı çarşı olarak hizmete girmiştir.

Orhangazi Konum için tıklayınız.
Orhangazi Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bursa Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here