Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaTürkiyeBursaOrhaneli Gezilecek Yerler

Orhaneli Gezilecek Yerler

-

Eski adı Adranos olan Orhaneli Gezilecek Yerler ilçesi Bursa şehir merkezine 64 km uzaklıkta yer alır. Doğu Roma döneminde piskoposluğun merkezi olan Orhaneli ilçesi, 1325’te Osmanlı Beyliği’ne katılmıştır. Turgud Alp tarafından ele geçirilen Orhaneli ilçesinin merkezinde bulunan Durdu Bey Camii’nin adı buradan gelir.

1870 yılında Bursa iline bağlanan Orhaneli ilçesi, 1920’de Yunan işgaline uğradı. 2 yıl sonra Yunan işgalinden kurtulan ilçe Türk Cumhuriyeti’nde kalmıştır. İlçe doğuda Keles ilçesi, batıda Mustafakemalpaşa ilçesi, kuzeyde Nilüfer ilçesi ve güneyde ise Büyükorhan ve Harmancık ilçeleri ile komşudur. Yüzölçümü 764 km2 olan Orhaneli ilçesi yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından oldukça zengindir. İlçe linyit, mermer, krom, sıcak su, maden suyu kaynakları ve ormanlarıyla bulunmaz bir cevher niteliği taşır. Orhaneli ilçesinin nüfusu ise 2020 yılında yapılan nüfus sayım verilerine göre toplamda 19.055’dir.

Orhaneli’ne Ulaşım

Orhaneli’ne ulaşım sağlamak isteyen kişiler denizyolu, havayolu ya da karayolunu tercih edebilirler. Birçok farklı karayolu ilçeye bağlanmaktadır. Eğer kişiler isterlerse öncesinde havalimanından araç kiralayabilir, uçak ile seyahat edebilirler.

Orhaneli Konaklama

Şehrin diğer ilçelerine kıyasla daha derin tarihe sahip olan bu ilçede birçok tarihi bina yer almaktadır. İlçede yer alan otellerin birçoğu şehrin tarihi dokusunu yansıtmaktadır. Ayrıca doğa ile iç içe kalacak yer bulmak da ilçede mümkündür. Oteller yılın her zamanında müşterilere hizmet vermektedir.

Orhaneli Gezilecek Yerler

Orhaneli gezilecek yerler doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan tarihi ve doğal güzellikler yılın her anında birçok ziyaretçiyi ağırlar.

Kaya Hamamları

2. yüzyılda Roma İmparatorluğu tarafından yaptırılmıştır. Hamamın yürüyüş yolunun ilerisinde Sadağı Kanyonu yer alır. Tarih ile doğal güzelliğin birleştiği bir yerdir.

Ağaçhisar Kaplıcası

İlçeye bağlı olan köyde yer alan kaplıca, turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Kaynakta yer alan suların ağrılara iyi geldiğine inanılır.

Murat Çelebi Camii

İlçeye bağlı Nalbant Köyü’nde yer alır. Tarihi caminin kitabesi yoktur, bu nedenle tam olarak hangi tarihte ya da hangi medeniyet tarafından yapıldığı belli değildir. Ancak bölgedeki tarihi kültürün hissedildiği bir yapıttır.

Orhaneli Konum için tıklayınız.
Orhaneli Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bursa Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol