Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaTürkiyeMardinÖmerli Gezilecek Yerler

Ömerli Gezilecek Yerler

-

Ömerli Gezilecek Yerler 1953 yılında Mardin iline bağlı bir ilçe olmuştur. Bu yıla kadar Savur ilçesine ait bir köy olarak yer almıştır. Eski adı ile Maserti’dir ve Cumhuriyet Dönemi’nin ilk zamanlarında bucaktır. 1953 yılında bu sıfatı sonlandırılmış ve resmi olarak ilçe olmuştur. İlçenin tarihi tam olarak bilinmemektedir ancak çok eski yıllardan bu yana birçok farklı medeniyetin yaşadığı tahmin edilmektedir. Eski zamanlardan bu yana Bizanslılar, Romalılar, Asurlar ve Persler burada hüküm sürmüştür. İlçe hakkındaki bilgiler en eski Artuklular zamanına dayanmaktadır. İlçeye bağlı tam 43 köy bulunmaktadır. 409 kilometrekare yüzölçümüne sahip ilçenin nüfusu 14 bin 233’tür.

Ömerli’ye Ulaşım

Ömerli’ye ulaşım sağlamak isteyen kişiler Mardin merkezden araçlara binebilirler. Merkeze 28 kilometre uzaklıkta bulunan ilçeye ulaşım yarım saat sürmektedir. Ömerli’ye saat başı kalkan araçlarla birlikte kişiler kolaylıkla ulaşım sağlayabilirler. Özel araçla ise bu ulaşım daha kısa sürmektedir. Ayrıca kişiler havayolu ile de Ömerli’ye gidebilirler. Mardin Havalimanı’ndan ilçeye gitmek için kalkan servis araçları tercih edilebilir. Taksi ya da kiralık araç ile de havalimanından ilçeye gidilebilmektedir.

Ömerli Konaklama

Ömerli konaklama imkanları ile kişilere birçok farklı seçenek sunmaktadır. İlçede ya da çevresindeki bölgelerde konaklama imkanı sunan farklı alternatifler mevcuttur. Kişiler lüks otellerin yanı sıra tarihi yapılarda da kalma fırsatı bulabilirler. Ömerli’de konaklama sağlanabilecek yerler kişilerin istek ve ihtiyaçlarına bağlı olarak oldukça fazladır.

Ömerli Gezilecek Yerler

Ömerli gezilecek yerler alternatifleri ile turistlerin dikkatini oldukça fazla çekmektedir.

Mor Cercis Kilisesi

Kilisenin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. Büyük bahçesi ile sivri bir kemere sahiptir. Güney kapısından giriş yapılabilmektedir, kapının kemeri içerisinde kitabe yer almaktadır. Kitabede Süryanice kullanılmıştır ve kitabedeki tarihte 1885 bulunmaktadır. Günümüzde bölgede yaşayan bir tane Süryani aile kalmıştır. Bu aile tarafından kilise koruma altına alınmıştır.

Beşikkaya Harabeleri

İlçeye 17 kilometre uzaklıkta yer alır. Milattan sonra 589 yılında harabeler içerisinde Kildani, Nasturi, Süryani ve Mahalmi’ler kalmıştır. Milattan sonra 1609 yılında ise İslamiyet kabul edilmiştir. Harabeler içerisinde kaya mezarları ve ev kalıntıları yer almaktadır.

Ömerli Konum için tıklayınız.
Ömerli Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mardin Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol