Ana Sayfa Rehber Gezi Rehberi Odessa Gezi Rehberi (Ulaşım ve Gezilecek Yerler)

Odessa Gezi Rehberi (Ulaşım ve Gezilecek Yerler)

-

Ukrayna gezilecek yerlerden biri de Odessa şehridir. Karadeniz’in incisi olan Odessa, ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. Potemkin Merdivenleri, Privoz Pazarı, Şehir Bahçesi, Deribasovskaya Caddesi, Arcadia Plajı şehrin önemli turistik mekanları içerisinde bulunuyor.

Karadeniz’in en büyük limanına sahip olan Odessa, Moldova’nın komşusudur. Ülkenin en büyük 3. şehridir ve en önemli turizm kentlerinden de biridir. Görkemli tarihi yapıları, plajları ve eğlence hayatı ile Odessa insanı büyülüyor.

Potemkin Merdivenleri

1837 ve 1841 tarihleri arasında yapılmıştır. Odessa’nın simgesidir diyebiliriz. Ayrıca bu merdivenlerin ilgin bir de hikayesi bulunuyor. Hikayeye göre, Prens Vorontsov eşi Elizabeth’e hediye olarak merdivenleri yaptırır. Unutulmaz bir hediye olmasını isteyen Prens, merdivenler sayesinde gökyüzü ile denizi birleştirmek ister. Bu yüzden görkemli merdivenleri yaptırarak eşine hediye eder. İlk başlarda 200 basamağa sahip merdiven, günümüze 192 basamak olarak ulaşmış. Odessa’ya uğradığınızda bu merdivenleri tırmanmalı ve muhteşem manzarayı seyretmelisiniz.

Puşkin Müzesi

Rus şair Alexander Puşkin için yaptırılan müzeye özellikle edebiyat ve Rus edebiyatıyla ilgilenenlerin mutlaka uğraması gerekiyor. Müzenin girişinde ise Puşkin heykeli bulunuyor. Müzenin içerisine girdiğiniz zaman ise kendinizi adeta Puşkin’miş gibi hissedeceksiniz.

Odessa Gezi Rehberi 2

Privoz Market

14 Pryvozna Caddesi’nde yer alıyor. Burada 1827 yılından beridir, ticaret yapılıyor. Şehrin en büyük gıda pazarıdır. Odessa’nın yerel halkı tarafından oldukça seviliyor. Nedeni ise ürünlerin kaliteli ve ucuz olması diyebiliriz.

Vorontsov Deniz Feneri

Vorontsov Deniz Feneri, Odessa limanında bulunuyor. Karadeniz açılan denizlere sahip olan limanda 27,2 metre uzunluğunda Vorontsov Feneri bulunuyor. Adını Prens Vorontsov’dan almıştır. Prens, Odessa kurulurken katkılarının çok büyük olduğu önemli bir isimdir.

Odessa’ya Ne Zaman Gidilir?

Odessa’ya gitmek için en iyi aylar mayıs ve eylül arası tarihler diyebiliriz. Soğuk havasıyla ünlü olan Ukrayna’da kış dönemi gitmeniz iyi olmaz.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone