Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaRehberNorveç Gezi Rehberi

Norveç Gezi Rehberi

-

Bir çoğumuzun gitmek, hatta yerleşmek istediği cennet ülke Norveç… 450 binden fazla irili ufaklı gölü, 1000’den fazla fiyordu, nehirleri ve köyleri eşi benzeri görülmemiş doğasıyla dünyanın en iyi yaşam standartlarına sahip bir ülke hayal edin. Resmi adıyla Norveç Krallığı, İskandinav Yarımadası’nda bulunmaktadır. Finlandiya, İsveç ve Rusya gibi ülkeler gibi komşudur. Dünya Mutluluk Raporu’nda en üst sırada yer almaktadır. Sağlıktan ekonomiye, özgürlükten sosyal destek hizmetlerine kadar bir çok konuda oldukça başarılıdır. Suç oranı oldukça düşük olduğu içinde ayrıca en güvenli ülkelerden biridir. Nüfusu 2019 yılı verilerine göre 6 milyon olarak biliniyor ve en kalabalık şehri ise Oslo’dur.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç’in en ilginç yanlarından biri hapishaneleri. Suç oranı çok düşük olan ülkede her bir mahkumun sınırsız interneti ve özel televizyonu var. Vatandaşlar Norveç’te günde sadece 6 saat mesai yapıyor. Kalan vakitlerini sevdikleriyle geçiriyor, kendilerini geliştiriyorlar. Norveç Hükümeti vatandaşlarının mutluluğu konusunda bir hayli efor sarfediyor. Hayvanlar için de özel yasalar var. Hayvan hakları konusunda yapılan ihlaller hapis cezalarına kadar gidiyor. Öyle ki eğer sahiplendiğiniz hayvanın yaşam standartları değişmeyecekse kısırlaştırmanız bile yasak! Norveç vatandaşlarına her konuda oldukça büyük destekler veriyor. Kitap yazarlarına, Sanatçılara ve bir çok konuda vatandaşına projeleri boyunca ciddi miktarlarda destek veriyor.

Norveç’te gezebileceğiniz bir çok nokta mevcut. Öncelikle Oslo’ya gitmeli graffiti dolu sokaklarında dolaşmalı ve Opera House’a mutlaka uğramalısınız. Şehirler arası dolaşırken yollar engebeli ve hava durumu 10-15 derece fark edebiliyor. Dolayısıyla mutlaka sadece tişörtle veya montla çıkmamalısınız. Gittiğiniz mevsime göre arabanızda veya çantanızda hava durumunun her an değişebileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Norveç’e gittiğiniz uğrayabileceğiniz diğer şehirler Flam, Bergen, Geiranger, Stavanger, Preikestolen, Trolltunga, Kristiansand, Lotofen, Tromso olmalıdır. Öncesinde de belirttiğmiz gibi Norveç’e gittiğinizde araba kiralayabilirsiniz. Yollar engebeli olduğu için uzun sürebilir fakat yol üzerinde göreceğiniz muhteşem manzaralara şahit olacaksınız.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç’te Gezilecek Yerler

Oslo

Grünerlokka Oslo’nun en önemli noktalarından mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Graffiti ile dolu mahallede kendinize bir çok fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Opera House, mutlaka gitmeniz gereken yerlerden. Terasından izleyeceğiniz muhteşem Oslo manzarası size bütün yorgunluğunuzu unutturacak!

Yaz aylarında gelirsen üşümeden tüm ülkeyi gezebilirsin! Oslo ekonomik olarak sizleri biraz zorlayabilir. Havalaanından sonra en uygun ulaşım aracı flytoget. 25 dakika da şehir merkezine ulaşmanızı sağlar. Son olarak Oslo’nun küçük bir şehir olduğunu söylemeliyiz

Norveç’te evlere baktığınız zaman genelde bir köy havası sezebilirsiniz. İlkel bir yaşam var. Yaban hayvanları, kasabalar, düşük katlı ve renkli evler sıkça karşılacağınız görüntülerden. Kış aylarında oldukça soğuk oluyor. Norveç vatandaşları kışın ise genel olarak kayak, extreme sporlar ve kampcılık ile ilgileniyor. Yazın ise denize girilebilecek kadar sıcak olabiliyor. Norveç’in diğer bir güzelliği ise Kuzey Işıklarıdır. Kuzey Işıkları dünyadaki manyetik alan ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde oluşan doğal bir ışımadır.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç yönetim şekli olarak monarşi ile yönetilir. Fakat Kraliyet ailesi sadece sembolik olarak varolup söz hakkı tamamiyle mecliste. Norveç vatandaşlarının geneli ateist olarak tanımlanır. Göçmenlerden bazıları çocuklarının Hristiyanlar ile aynı okulda okumalarını istemedikleri için Norveç Yönetimi Oslo’da bir Müslüman okulu bile açmış. Ekonomisinin diğer bir kaynağıda balıkçılık olan Norveç, uluslararası boyutta Norveç Somonu’nu adeta bir marka yapmış durumda. Norveç’te balıkçılık konusunda tabiki sınırlamalar var. İnsanlar kafasına göre balıkçılık yapamıyor, belli bir sınırı var ve herkesin belirlenen kotaya uyması bekleniyor. Bu da Norveç içinde sorun yaratmıyor çünkü herkes yasalara ve ilgili yükümlülüklere uyuyor.

Biraz özetleyecek olursak, Norveç’te dolandırılma korkusu, gelecek kaygısı ve sağlık sorunları pek yok. Devlet her konuda vatandaşına yardımcı oluyor. Okullarda çocukları belli sürelerde kontrol ediyorlar, olası morarma ve psikolojik sorunlarda hemen araştırılıyor. Kısacası Norveç’e yerleşmek için olmasa bile mutlaka turistik olarak gitmenizi tavsiye ederiz.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç hakkında diğer bilgiler için tıklayabilirsiniz.
Norveç Gezi Rehberi tanıtım videosu için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol