Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaÇocukNezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

-

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ilk defa 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşini anmak adıyla bir hatıra ormanı oluşturmak için başlatılmış bir projedir. Hatıra olması amaçlanan bu nokta etrafından geçen yol nedeniyle bir süre sonra büyük derecede tahrip edilmiştir. Devamında 50 bin ağaç dikilmiş ve yapısı değiştirilerek botanik parkına çevrilmiştir.

Park içerisinde aynı zamanda Ali Nihat Gökyiğit adında bir vakıf bulunmaktadır. Bu vakıf içerisinde bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Parkın açılış saati sabah 9:30’dur. Parka son giriş saati kış aylarında saat 16:00 yaz aylarında 17:00’dır. Bu giriş saatlerinden bir saat sonrasında park kapatılmaktadır.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne Nasıl Gidilir?

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne gitmek için Anadolu Otoyolunu ve Ankara Otoyolunu birleştiren noktaya ulaşmak yeterli olmaktadır. O nedenle parka ulaşım çok rahat bir şekilde yapılmaktadır. Ataşehir sınırları içerisinde olan parka giriş ücretsizdir. Yönetim tarafından aksi bir karar alınmadığı sürece park yılın her günü açık tutulmaktadır.

Ataşehir ve Ümraniye girişi isimli iki noktadan parka girmek mümkündür. Otoyol üzerinde bulunan noktadan parka giriş yapılmasına izin verilmemektedir. Bu nedenle oradan girilmemesi rica edilmektedir. Park ortasından geçen yol nedeniyle birbirinden ayrı olan adalardan oluşmaktadır. En önemli noktası merkez adı olarak bilinmektedir. Birçok insan tarafından kullanılan ancak tam olarak içerisinde ne olduğu bilinmeyen bir hayat merkezidir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi 8 farklı adadan oluşmaktadır. Merkez, Ertuğrul, Mesire, İstanbul, Arboretum, Meşe, Anadolu ve Trakya Adası olarak bunların hepsinin bir ismi vardır. Her adanın içerisinde özel bitki alanları mevcuttur. Faydalı bitkiler koleksiyonu, Karadeniz bahçesi, Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu gibi özel parklar vardır. Park yönetimi tarafından bitki dünyasına yapılmış birçok edebi yayında bulunmaktadır.

Bu noktaya Anadolu yakasında olanlar rahatça ulaşabilir ve tüm günün yorgunluğunu atmak için biraz yürüyüş yapabilirler. Binlerce bitkinin düzenli bir şekilde yer aldığı park içerisinde yürüyüş yolları, saklı bahçeler, oturma alanları ve yemek yenebilecek olan birçok nokta yer almaktadır.

Adres: Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı, Rıfat Danışman Sok., 34758 Ataşehir/İstanbul
Telefon: 0216 456 44 37
Konum için tıklayınız.

İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol