Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaTürkiyeNevşehirNevşehir Gezi Rehberi

Nevşehir Gezi Rehberi

-

1954 yılında il haline gelen Nevşehir Gezi Rehberi, pek çok kişinin gezip görmek istediği şehirlerden birisidir. Özellikle de tarihi yapısı nedeniyle pek çok kişinin merak ederek gezip görmek istedikleri alanlardan birisidir. Eskiden Muşkara isimli bir köy iken daha sonrasında şehir halini almaya başlamıştır. 1945 yılında ilçe olan Nevşehir daha sonrasında ise 1954 yılında il haline gelmiştir.

Nevşehir Gezi Rehberi

Nevşehir Nerede?

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir’in bir diğer ismi de Güzel Adlar Diyarı olarak bilinmektedir. Tarihi dokusunu yakından gezip görmek isteyen pek çok kişi Nevşehir nerede sorusunu sormaktadır. İç Anadolu’da yer alan Nevşehir ili, Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer almaktadır. Güneyinde Niğde ve güneybatı sınırında ise Aksaray illeri yer almaktadır. Kuzeydoğu sınırında ise Yozgat ve Kayseri illeri yer almaktadır.

Nevşehir’e Ulaşım

Tarihi güzelliklerini ve doğal yapısını yakından görmek isteyen kişiler Nevşehir’e ulaşım için farklı yolları tercih edebilirler. Nevşehir’e ulaşım için en çok tercih edilen ulaşım yolu kara yollarıdır. Hem özel araçla hem de otobüs ile bu şehre kara yolları ulaşımı yapılabilir. Aynı zamanda demir yolları ve hava yollarıyla da bu şehre ulaşım mümkündür.

Nevşehir Konaklama

Nevşehir konaklama için en ok tercih edilen alanlar taş binalardan yapılmış olan otellerdir. Bu şehirde her bütçeye uygun olarak konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Otellerin yanı sıra butik oteller, pansiyonlar ve günlük olarak kiralanan eşyalı evler de konaklama için en çok tercih edilen yerlerdir.

Nevşehir Gezilecek Yerler

Doğal ve tarihi yapısıyla görenleri resmen kendine hayran bırakan Nevşehir Gezi Rehberi kesinlikle ülkemizde gidilmesi gereken yerlerdir. Taş dokusu, kiliseleri, açık hava müzeleri, sıcak hava balonları ve doğal pek çok güzelliği ile görenleri resmen kendisine hayran bırakmaktadır. Aynı zamanda dünyanın yeni 25 harikası içerisinde yer alan Peri Bacaları da bu ilde yer almaktadır.

Peri Bacaları

Nevşehir ilinde en gözde gezilecek yerlerden birisi de Peri Bacalarıdır. Doğa olayı sonucunda meydana gelen yapılar, pek çok kişinin özellikle gezip görmek adına Nevşehir iline gelmelerine neden olmaktadır.

Asmalı Konak

Nevşehir Gezi Rehberi arasında en çok gidilen yerlerden bir tanesi de Asmalı Konak’tır. Kapadokya’nın en gözde yerlerinden birisi olan Asmalı Konak, aynı zamanda Asmalı Konak dizisinin çekildiği alandır. Bu nedenle de pek çok kişi bu alanı merak ederek gezip görmeyi tercih etmektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu yer altı şehri, Nevşehir’de yer alan en büyük ve en çok gezilen yer altı şehirlerinden bir tanesidir. 60 metre derinliğe sahip olan kuyular, bu yer altı şehrinin havalandırmasını sağlamaktadır. Buraya giriş ücreti ise yalnızca 25 TL’dir. Yapıldığı zamanda bu alanda aynı anda tam 50.000 kişi yaşamıştır. Bu şehirler genellikle şehirler içerisinde yer alan rehberlerin eşliğinde gezilmektedir. Rehberler ise ortalama olarak 100 TL gibi bir ücretle geziye eşlik etmektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir Gezi Rehberi arasında kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Göreme açık hava müzesi olmaktadır. Bu müze içerisinde pek çok kilise, mezarlık ve mahzen gibi alanlar yer almaktadır. Bir manastır kompleksi olan bu müze, kesinlikle buraya gelenlerin gezmeleri gereken bir müzedir.

Güvercinlik Vadisi

Nevşehir ilinde doğa yürüyüşleri ve bisiklet sürmek gibi aktiviteleri farklı bir yerde yapmak isteyen kişiler kesinlikle güvercinlik vadisine de gelebilirler. Bu alana gelen kişiler nazar boncukları ile kaplı olan ağaçların büyüsüyle farklı bir atmosferde hissedebilirler.

Nevşehir Konum için tıklayınız.
Kapadokya’nın Kalbi: Nevşehir Kalesi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.
Nevşehir Gezi Rehberi adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol