Home Rehber Türkiye Nallıhan Gezilecek Yerler

Nallıhan Gezilecek Yerler

0
713
Nallıhan Gezilecek Yerler

Türkiye’nin başkenti Ankara’nın içerisinde bir sonraki durak ise Nallıhan Gezilecek Yerler olarak karşımıza çıkıyor. Ankara Nallıhan, şehir merkezine 160 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Şehrin diğer ilçeleriyle kıyaslamak gerekirse tarihi yapılarıyla daha çok ön plandadır. Bunun dışında doğa turizmi için de ziyaretçilerin ilgi odağıdır.

Nallıhan Gezilecek Yerler

Ankara Nallıhan Tarihi Hakkında Bilgiler

Ankara Nallıhan, İç Anadolu Bölgesi’nin en güzel destinasyonlarından biridir. Manzarasıyla, tarihi yerleriyle ve kendine has tarımsal ürünleriyle bambaşka bir şehirdir. Tarih boyunca da Hititler, Frigler, Bizanslılar, Persler, Selçuklular gibi pek çok medeniyet tarafından yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Bu yüzden günümüze pek çok tarihi eser bırakmıştır. Nallıhan isminin nerden geldiğini şu şekilde açıklayabiliriz. İlçeden Nallı Suyu geçer ve Nallıhan’dan alıyor.

Ankara Nallıhan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her bir bölgesinden Ankara Nallıhan ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Hava yolu, kara yolu ya da demir yolu ile ulaşım mümkündür. Esenboğa Havalimanı’ndan ilçeye merkezden kalkan servisler, toplu taşıma araçları ya da taksi aracılığıyla gidebilirsiniz. Şehir merkezinden uzaklığı ise 160 kilometredir.

Meşhur Nallıhan Evleri

Nallıhan, tarihi evleri ile bilinir. İç Anadolu bölgesinin mimarisini tamamen yansıtmaktadır. Genellikle ahşaptan yapılan evleri mutlaka görmelisiniz. Günümüzde ise evler restore edilerek halka açılmıştır. Ankara Nallıhan gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Uyuzsuyu Şelalesi

Ankara Nallıhan ilçesinin doğal güzellikleriyle ünlü olduğunu söylemiştik. Bunlardan birisi de Uyuzsuyu’dur. Yemyeşil ağaçların arasından akan buz gibi suyun sesi ruhunuzu adeta dinlendirecektir. Çam ağaçlarının mis kokusu arasında enfes bir piknik yapabilirsiniz. Uyuzsuyu Şelalesi, Uluhan yolu üzerinde bulunur ve ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunur.

Koca Han

Ankara Nallıhan ilçesinde bulunan Kocahan, Osmanlı veziri Nasuh Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1599 yılında yaptırılan bu tarihi mekânın yapımında taş ve kireç kullanılmıştır. Kemerli kapısından içeri girdiğiniz anda kendiniz Osmanlı dönemindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Zamanla gelişen doğal afetler sonucunda kitabesi zarar görmüştür.

Ankara Nallıhan konum için tıklayınız.

Nallıhan Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ankara Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here