Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaDiğerMüze Kart Nedir? Nasıl Alınır?

Müze Kart Nedir? Nasıl Alınır?

-

Müze Kart büyükşehirde büyük kolaylık sağlayan, cüzdanımızda olması gereken kartlardan biridir. Türkiye’de her şehirde kullanabileceğiniz kartı kolaylıkla alabilirsiniz. Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere ücretsiz bir şekilde girebilmek için gereklidir.

Müzekart Nedir?

Türkiye’de bulunan ve Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere ücretsiz bir şekilde girmemize olanak salıyor. Müzekart her yıl yenilenir. Sanata ve kültüre değer veriyorsanız, siz de mutlaka müzekart almalısınız.

Müze Kart Almak Avantaj Sağlar mı?

Müzekart her halükarda size avantaj sağlar. Ayasofya, Efes, Topkapı gibi gişede sıra beklemek istemiyorsanız direkt geçiş içim müze kart çıkarmalısınız. Müzekart ile para vermeden yılda tek bir sefer ücret ödeyerek ekonomik olarak da avantaj sağlarsınız.

Müze Kart Nerelerde Kullanılmaz?

Kültür Bakanlığı’na bağlı olan her yerde müzekart geçiyor ancak birkaç tane istisna bulunuyor. Aslında müzeye giriş yapabildiğiniz ancak içerisinde müzekart ile giremeyeceğiniz bölümler bulunuyor. Bunlardan en bilineni Topkapı Sarayı Harem Odası’dır. Diğerleri ise Aya İrini Anıt Müzesi, Efes Yamaçevler ve Göreme Açık Hava Müzesi diyebiliriz.

Müze Kart Nedir? Nasıl Alınır?

Müze Kart İndirimli

18 yaşından büyük ve öğrenci kimliğiniz varsa yani öğrenciyseniz, indirimli müzekart alabilirsiniz. Öğrenci için indirimli fiyatı 30 TL’dir. Bu kart ile tüm müzelere 1 yıl boyunca sınırsız giriş yapabilirsiniz. 18 yaş altı gençler, engelliler, 65 yaş üzeri ve gaziler müzelere ücretsiz olarak giriş sağlıyor.

Yetişkinler için olan bu kartın fiyatı yılık 70TL’dir. Bu kartı satın alarak yıl boyunca sınırsız bir şekilde istediğiniz müzeleri gezebilirsiniz. Müzekart plus bazı özel ayrıcalıklara da sahiptir. Sakıp Sabancı Müzesi, Devlet Tiyatroları, Boğaz Turu, Harbiye Askeri Müzesi, Koç Müzesi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi gibi yerlerdeki etkinliklere ücretsiz girebiliyorlar.

Nereden Alınır?

Müzekartı herhangi bir müzeni giriş kısmında alabilirsiniz. Kültür Bakanlığı’na bağlı olan müzelerin çoğunda gişesi bulunuyor.

Hangi Belgeler Gereklidir?

Müzekart satın almak için kimliğinizin olması yeterlidir. Öğrenci kart alacaksanız da öğrenci kimliğinizin yanınızda olması gerekiyor.

Türkiye’deki Müzeler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol