Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeMut Gezilecek Yerler

Mut Gezilecek Yerler

-

Mut Gezilecek Yerler, Toros Dağları etekleri üzerine inşa edilmiş bir Mersin ilçesidir. Tarihsel arka planı ile dikkat çeken ilçe, onlarca uygarlık ve medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafya üzerine kurulmuştur. Özellikle Hristiyanlık açısından büyük öneme sahip tarihi yapıları sınırları içerisine alan Mut gezilecek yerler sadece tarihsel miraslar ile sınırlı değildir. Ayrıca ilçe sıra dışı doğal güzelliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Mut Nerede?

Mut, Göksu Nehri kıyıları ile Toros Dağları arsına inşa edilmiştir ve bu alan ile benzersiz bir konuma sahipti. Silifke, Ermenek ve Gülnar gibi Mersin ilçelerine sınır olan Mut, aynı zamanda Karaman iline de komşudur.

Mut’a Ulaşım

Mut’a ulaşım için şehir dışından gelenler Karaman ili ile kurulan bağlantı yolunu kullanabilir ya da Mersin il merkezinde yer alan Otogar ile ilçeye ulaşabilir.

Mut Konaklama

Mut konaklama alanları bakımından hizmet standardı yüksek konaklama tesislerine ev sahipliği yapmıyor olsa da ilçenin sahip olduğu doğal güzellikleri ziyaret etmek ve tarihsel bir yolculuğa bizzat yerinde çıkmak isteyenler için pek çok alternatif bulunmaktadır.

Mersin Mut Gezilecek Yerler

Mut Gezilecek Yerler

Mut gezilecek yerler ve alanlar açısından Mersin’in en zengin ilçelerinden biridir ve ilçenin sahip olduğu doğal güzellikler kadar tarihsel önem arz eden yapılarda oldukça büyüleyicidir. Günü birlik ziyaretler ile ilçenin size vadettiği tüm güzellikleri yerinde gözlemlemeniz mümkün olmayacağından kapsamlı bir gezi düşünenlerin konaklama seçeneklerini gözden geçirmeleri tavsiye edilir.

Mut Kalesi

İlçenin tam merkezinde yer alan Mut Kalesi, ilk olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor olmasına karşın Bizans döneminde restore edildiği tahmin edilen eşsiz bir tarihsel mirastır. Oldukça sıra dışı bir tarihsel arka plana sahip olan kale üzerinde pek çok tarihi olayın yaşandığı tahmin edilir.

Karacaoğlan Heykeli

Mut’un simgeleri arasında ilk sırada yer alan Karacaoğlan için özel olarak inşa edilmiş olan bu heykelin Mut ziyaretlerinde kesinlikle uğrak noktası olarak belirlenmesi gerekir. Tarihimiz açısından oldukça büyük öneme sahip olan bu halk şairinin bu büyüleyici sanat eseri ile anılması ve yerinde gözlemlenmesi mümkündür.

Mersin Mut Gezilecek Yerler

Apadnos Manastırı

Hristiyanlığın yayıldığı ilk yıllara kadar uzanan tarihi geçmişi ile Apadnos Manastırı büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. İlçe merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta yer alan bu manastır, Anadolu’nun güney bölümlerinde yani Akdeniz ve çevresinde Hristiyanlığın yayılması amacıyla 5. Yüzyılda inşa edilmiştir.

Yer Köprü

Adeta bir tabiat mucizesi olan Yer Köprü, 250 metre uzunluğunda doğal bir su yolunu içerir. İlçe merkezine 35 km uzaklıkta yer alan bu benzersiz tabiat güzelliğinin ziyaret edilmesi kesinlikle tavsiye edilir.

Sartavul Yaylası

Şehir yaşantısından ve gürültüsünden sıkılanların Mut’ta gezilecek yerler kapsamında uğrak noktaları arasında yer alan Sartavul Yaylası, sıra dışı bir huzurun ruhunuzun en derinliklerine kadar işlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca bölgede bulunan tesislerde huzurlu bir akşam yemeği yemeniz ve bölgesel lezzetleri yerinde tatmanız da mümkündür.

Mut konum için tıklayınız.
Mut Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol