Home Ülkeler İtalya Muhteşem İtalya Yemekleri

Muhteşem İtalya Yemekleri

0
845
Muhteşem İtalya Yemekleri

Tüm dünyada nam salan Muhteşem İtalya Yemekleri, hemen hemen her ülkenin mutfağında sık sık pişiriliyor. M.Ö. 4. Yüzyıla kadar köklü bir mutfaktır. Aynı zaman yemek kültüründe Arap, Bizans, Antik Yunan ve Roma yemeklerinin de etkisini görebilirsiniz. Günümüzdeki İtalyan mutfağı ise Amerika’nın keşfinden sonra biber, domates, patates eklenerek şekillenmiştir. Pirinç, zeytinyağı, sebze ve hamur işiyle ön plana çıkar.

Mutfağın en önemli özelliği ise yemek çeşitlerinin bölgelere göre değişmesidir. Bu yüzden zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Kıyı bölgelerinde yaşam tarzına göre balık ve deniz ürünleri daha fazla tüketiliyor. Batı kısmında ise genellikle hamur işi tüketiliyor. İtalyan mutfağını pek çok insanın tercih etmesinin sebebi, pratik, kolay, sindirimi kolay ve sağlıklı olmasıdır. Damak zevkinize uygun yemekleri evinizde kendiniz yapabilir, tadına bakabilirsiniz.

Muhteşem İtalya Yemekleri

Muhteşem İtalya Yemekleri

Dünyayı Saran Mükemmel Lezzet Pizza!

Hemen hemen dünyanın her yerinde bilinen ve yapılan pizza, İtalyan mutfağına ait en sevilen hamur işlerindendir.  Tadına doymak bilinmeyen lezzeti, harika görünümü ile küçük büyük herkesin en sevdiği yemekler arasındadır. Yapımı da yenmesi kadar kolay olan hamur işini yaparken içine çeşitli malzemeler koyabilirsiniz. Kısacası neyli istiyorsanız onunla pizza yapabilirsiniz. İtalyan lezzetini yakalamak için ise malzemenin bol olmasına ve hamuruna dikkat etmelisiniz.

Caponata

Mutfağımız , Türk kültürüne ait şakşuka yemeği ile çok benzerdir. İçerisinde patlıcan, domates, sarımsak, soğan, zeytin yağı ve yeşil zeytin bulunuyor. Baharatlarla tatlandıran yemek hazır hale getiriliyor.  Ancak bu yemeği yaparken dikkat edilmesi gereken şey şudur. Patlıcanları soyup doğradıktan sonra 20 dakika tuzlu suda bekletmelisiniz. Bu şekilde patlıcanların acılığı gidecektir. Bu şekilde yemeği fırınlayarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Fettuccine

Uzun ve geniş makarna çeşitlerinin farklı soslar ile birlikte sunulduğu yemek, Fettucine olarak biliniyor. Bu yemek özellikle krema, tavuk ve mantar ile birlikte sunulur. Brokoli ile beraber tüketebileceğiz gibi ayrıca deniz ürünleri ile yiyebilirsiniz. Baharat seven bir damak zevkine sahipseniz domates sosuyla da deneyebilirsiniz.

Ravioli

Türk mutfağımızda yer alan mantı ile benzerlik gösteriyor.  Şehrin batı kısmında oldukça şık yapılan yemek, olabildiğince doyurucu ve hafif bir öğündür. Yemek yapılırken zeytin yağı kullanıldığı için rahatsızlık vermez. Yemeğin içerisinde ıspanak, et, patates, enginar, kestane, mantar ya da bal kabağı koyabilirsiniz. İsterseniz üzerine domates sosu dökerek de tüketebilirsiniz.

Tortellini

Muhteşem İtalya Yemekleri listemizin son adımında Tortellini var. Farklı bir makarna çeşidinin ıspanak, mantar ve peynir ile birleşmesiyle Tortellini yapılıyor. İçerisine kırmızı biber, brokoli, domates de ekleyebilirsiniz. Ayrıca evinizde bulunan herhangi bir makarna ile de yapabilirsiniz. Yemek yapamadığınız günlerde zamandan tasarruf ederek bu yemeği tercih edebilirsiniz.

Muhteşem İtalya Yemekleri

Muhteşem İtalya Yemekleri adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İtalya ile alakalı diğer bilgiler için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here